Bir konfeksiyon fabrikasında günde 400 adet kaynak pantolonu üretiminin planlanması
- Tez No: 3481
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. NAZMİ ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
-62- Bu proje çalışmasında günde 400 adet erkek kayak pan- talonu üretebilecek, ihracata yönelik bir konfeksiyon fabrika sının üretim planlaması yapılmıştır. Üretim için dikim süresi 104,2 dk. olan vizotenli as- tarlı model seçilmiştir. Bu kayak pantalonunun üretiminde kul lanılacak 20 çeşit malzeme ekonomiklik ve kalite düzeyine göre saptanmıştır. Planlama, kayak pantalonu üretilen işletmelerde yapılan incelemelerin ve etütlerin değerlendirilmesi ile ger çekleştirilmiştir. Üretim bölümleri, ve bunların çalışma sistemleri şu şe kilde olacaktır: Çizim bölümünde, model kalıp bölümünde çıkarılan kalıp lar, özel kâğıtlara çizilecek ve bu kâğıtlar ozalitle çoğaltı lacaktır. Böylece işçilik ve zaman tasarrufu sağlanacaktır. Kesim bölümünde, makina ile serim yapılacaktır. Böyle ce kesim bölümünün seri çalışması sağlanacaktır. Ayrıca düzenle me bölümünde, kesilen parçalar demetlenecek ve numaralanacak tır. Dikim üretim hattı için işçi taşımalı demet sistemi se çilmiştir. Seçimde, sistemin yatırım maliyetinin düşük olması en önemli etken olmuştur. Üretimin zor olması ve ihracat yapıl ması nedeniyle kalitenin önemi, özel eğitimli işçilerle çalışıl masını gerektirmektedir. Seçilen sistemde işçinin etkin olduğu sürenin fazla olması nedeniyle metotlu yetiştirilmiş işçilerle Çalışmak avantajlıdır.-63- Dikim işleminden sonra pantolonlar şişirme ütü ile ütü- lenecektir. Kalite kontrol bölümünde %10 0 muayene esasına göre pro ses kontrolü yapılacaktır. Proses kontrolü, ürünün üretim süresi nin fazla olması nedeniyle hataların zamanında belirlenebilmesi ve iş akışının aksamaması için seçilmiştir. Kontrolcuların, şab lonlar da kullanarak gerçekleştirdikleri kontrol işlemlerinin standart olarak nasıl yapılacağı açıklanmıştır. Ücret sistemi olarak işçilerin verimli çalışmaya yönel tilmesi amacıyla akord' ücret sistemi seçilmiştir* Ayrıca, düzenlenen bölümler arası kapasite planıyla ti- retimdeki fire yüzdelerine göre bölümler arası kapasite dengesi şu şekilde belirlenmiştir: Bölümler Sire Gerekli Randıman Gerekli Artık îş§i Birim teorik pratik kapasite sayısı üretim kapasite kapasite süresi fablo: Bölümler arası kapasite planı-64- Üretim bölümlerinin planlanmasından sonra toplam iş gü- cü-makina-alan gereksinimi şu şekilde hesaplanmıştır: Bölümler İş gücü Makina Alan( m Hammadde ambarı 1 adet top kontrol makinası 260 Model kalıp 3 adet gift baskı dikiş makinası 1 adet ütü 45 Kesim ve düzenleme 18 3 adet serim makinası 3 adet dik bıçak 1 adet hizar 4 adet numaratör 2 adet numaratör tabanca 360 Dikim 119 89 adet gift baskı dikiş makinası 6 adet zincir dikiş makinası 3 adet overlok makinası 830 Ütü ve kalite kontrol 13 1 adet şişirme ütü 133 Mamul madde ambarı 6 1 adet etiket tabancası 312 Tablo: îaplJam iş gücü -makina- al an gereksinimi
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this project the production planning of an export aimed confection factory which produces 400. men ski trousers daily has "been carried out. Kor production a model of sewing period of 104.2 min. (including facing and wadding) has been chosen. %¦ considering the quality and economicnes®, 20 kinds of materials have been determined for production of this ski trousers. The planning is done by pointing out the studyings and the examinations which are done in the factory which are produced ski trousers» The production departmants gr.d their working procedures are as fallow: In the drawing department, it1 s seen that the patterns which are produced in the desdgn ^department are drawn on a spe cial paper and increased with tracing. In this manner disposal of time and occupation will be ensured. In the cut ting< department, spreading will be done by machines. Thus, muttisg department will work as fast as possible. In addition in the arrengement department, parts of the fabric that are cut, will be numberized and controlled. Worker carrying hank system for the sewing production process has been chosen. In the election, the low state of the investment cost has played the most important role. As the pro duction of ski trousers is hard and the quality is important (esp. because of the reason that the production is export ai med), special educated workmen are needed for the job. Also, as thetime period that the workers are active for the chosen system is more than other systems, another advantage of working with methodically educated comes into being. After the sewing, trousers will be ironed by upsetted f lat-irons. In the quality control department, 100% test of the pro cess control will be confirmed. Process control, has been thought necessary because of the reason that the production time of pro duce is much and as to determine the production faults accunat- ely and as not to halt the flow of labour. It' s explained how the controls, which the controllers did by using patterns, are done as a standart. As for the wage system, accord paid system is chosen so as to direct the workers to a productive labour. Besides, as to the leakage percentage in the production and as to intercapacity plan among the production departments; the capacity balance among the departments is arrenged as fallows: Departments Leak- Needed Effici- Needed Remai- of unit age theore-r ency practical, ning workers produ ct) tical capacity capacity ction capacity time Table: Intercapacity plan among production departmentsAfter completing the planning of the production process, total work power -machine -are a needs have been calculated as shown in table below. Cutting and arrengement 18 3 number clothing laying machines 3SQ 3 number electrical straight knife machines 1 number cutting machine for strips 4 number 'iguffibeitimg machines 2 number numbering boxes Sewing 119 89 number lockstitch machines 6 number chains titch machines 3 number overlooks titch machines 8330) Ironing and quality control 13 1 number upsetted flat-iron 135 Finished produc ts store 1 number ticket-printing machine 312 Table: Total work power-machine-area need