Kamusal alan olarak internet ve geleneksel medyanın karşılaştırılması: Arama motorları örneğinde kamusal alanın oluşumu
Comparing the internet and traditional media: Search engines as a public sphere
  1. Tez No: 348198
  2. Yazar: NURHAN KAVAKLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK GERAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 255
Özet
Bu çalışmada kamusal alan ve internet ilişkisi bağlamında internet arama motorlarının demokratik bir kamusal alan oluşumu açısından yeri ve önemi incelenmiştir. Bu amaçla, internet üzerindeki bilgi trafiğini çok büyük ölçüde yönlendiren arama internet arama motorlarının düzenlediği içeriğin demokratik kamusal alanın gereklerine ne denli uygun olduğu, geleneksel medya ile bir karşılaştırma kurularak ve arama motorlarının ekonomi politik ve teknolojik özellikleri ele alınarak araştırılmıştır. İnternet arama motorları da olmak üzere internet temelli bilgi ve iletişim teknolojilerinin yurttaşların eşit ve özgür katılımına açık bir kamusal iletişim ortamını olanaklı kılacak potansiyeller içermeleri söz konusudur. Bununla birlikte, internet üzerinde etkinlik kazanan küresel ve yerel düzeyde birçok ekonomik veya siyasi iktidar yapılarının kendi çıkarları lehine, bu potansiyelleri zayıflatması da söz konusudur. Bu çalışmada da günümüzde artık dev bir pazara dönüşen internet arama motorlarının yurttaşların çıkarlarını güçlendirecek bir iletişim düzeni kurarak demokratik bir kamusal alan oluşumuna katkı sağlayabilmekten uzak olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the impact of Internet search engines as an Internet based communication and information technology, on formation of democratic public sphere. In order to see whether it could promote free and plural societal communication that is significant for a democratic public sphere, it compares search engines and traditional media communication. It examines both the content of search engines and the content of traditional media to see how better search engines could meet the criteria of discursive public sphere that was developed by Jürgen Habermas. It also looks at the political economy of search engines both local and global levels. It finds that search engines which have become a huge global market do not have a positive impact on the democratization of public sphere by promoting a societal communication that could strengthen democratic interest of citizens.