Voleybolcularda somatotip ve vücut bileşiminin belirlenmesi
Voleybolcularda somatotip ve vücut bileşiminin belirlenmesi
  1. Tez No: 348203
  2. Yazar: EDA CINKILLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TİMUR GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Spor, Anthropology, Sports
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Somatotip ve vücut bileşimi spor bilimciler için oldukça önemli bir konudur. Spora yatkın bireylerin somatotip ve vücut bileşimlerinin erken yaşta belirlenmesi branşın doğru seçilmesine, daha sonra da maksimum performans göstermesi bakımından önemlidir. Bu tezde Halkbank ve İller Bankası voleybolcularının antropometrik ölçümleri alınarak somatotip ve vücut bileşimi değerleri tespit edilerek, cinsiyetler ve kategoriler arasındaki farkın nasıl olduğunu ortaya konmuştur. Araştırmada toplam 51 voleybolcudan boy, ağırlık, triceps, supscapular, supraspinale ve baldır deri kıvrımı kalınlıkları, diz ve dirsek genişlikleri, gevşek biceps ve ayakta baldır çevresi olmak üzere on antropometrik ölçü alınmış ve vücut bileşimlerinin tespiti Biyoelektrik İmpedans aracılığıyla yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Somatotype and body composition are significantly important subjects for sports scientists. It is very important to identify the somatotype and body composition of a person who is eligible for sports as it makes it possible to choose the right branch and therefore maximizes the performance. This research uses the anthropometric measurements of volleyball players of Halkbank and Iller Bankasi, Volleyball Team and tires to identify differences of somatotype and body composition values between sex and categories. For this research 10 the anthropometric measurements of 51 players including height, weight, triceps, supscapular, supraspinale and and calf skinfold thickness, knee and wrist circumference, loose biceps and calf circumference on foot are taken and the body composition is identified by Bioelectric Impedance.