A new historical approach to Chaucer's garden ımages and the theme of courtly love
Chaucer'in bahçe imajlarina ve saray aşki temasina yeni tarihselci bir bakiş
  1. Tez No: 348202
  2. Yazar: GÖKÇEN NEMUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UFUK EGE UYGUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu tez çalışmasında Ortaçağ yazarı Geoffrey Chaucer'a ait Troilus and Criseyde ve The Canterbury Tales adlı eserinde ilk hikâye olan The Knight's Tale adlı eserlerde saray aşkı öğeleri ve bahçe imajları Yeni Tarihselciliğe göre incelenmiştir. Yeni Tarihselcilik yöntemi kuramsal çerçeveyi oluştururken bu yöntemle yapılan karşılaştırmalı inceleme sonucunda hem Ortaçağ döneminin sosyal ve kültürel yapısına ışık tutulmuş hem de Chaucer'ın eleştirel tutumuna açıklama getirilmiştir. Chaucer kendisinden önceki dönemlerde ve kendi yazdığı dönemde de etkisini sürdüren, pek çok edebi esere konu olan saray aşkını ve saray aşkına mekân oluşturan bahçe betimlemelerini eserlerinde geleneksel biçimde kullandığı gibi, bazı bölümleri eserden çıkararak ve de bazı bölümleri de daha çok vurgulayarak yazdığı hikâyelerde değişiklikler yapmıştır. Chaucer'ın yaptığı değişikliklerin bu tez çalışmasına konu olmasının sebebi, Chaucer'ın bu değişiklikleri iki eserde de belirli bir amaç doğrultusunda ve bulunduğu dönem edebiyatına yenilikler getiren farklı yöntemler kullanarak başarmış olmasıdır. Troilus and Criseyde de Criseyde, The Knight's Tale adlı eserde ise Emelye karakteri aracılığıyla saray aşkı öğelerinin ve bununla ilgili olan şövalyelik ve değerlerinin zamanın koşullarında geçerliliğine eleştirel bir yaklaşım ortaya konulmuştur. Farklı dönemlerde yazılan Chaucer'a ait her iki eserde de toplumdaki sosyal ve kültürel yapıya yer verilmiş, aristokrat değerlere sahip toplumdaki kadının yeri sorgulanmış, saray aşkı öğeleri ve şövalyelik değerleri incelenmiştir. Bu amaç doğrultusunda karakter betimlemesinin yanı sıra eserlerde ele alınan temalar, Chaucer'ın üzerinde etkili olan yazarlar ve görüşler incelenmiş ve Troilus and Criseyde ve The Knight's Tale eserlerine kaynak oluşturan Boccaccio'ya ait Il Filostrato ve Teseida adlı eserler ile karşılaştırmalı bir çalışma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study Troilus and Criseyde and The Knight's Tale are studied according to New Historicism. New Historicism as a literary theory, which brings together cultural, social, and historical issues in the study of a text, in addition to the poetic choices of the writer, has been applied in this study and characterization, courtly love elements and gardens as settings for courtly love are explored according to the assumptions of New Historicism. The study of Troilus and Criseyde and The Knight's Tale according to New Historicism is important in mirroring the social and cultural structure of the medieval period. Concepts and terms related to New Historicism have been used to explain the changes made by Chaucer by making a comparative study of the old stories that Chaucer adapted to his age. In both works besides employing conventional elements, Chaucer develops a critical approach to these conventions. By this way, he makes the readers question the validity of old values in a changing world. However, he does not do this by presenting a single, subjective view. He presents love, his main theme in both works, with its various aspects. The readers get information about the aristocratic life of the medieval period with its courtly love values and knightly values. The writers who influenced Chaucer and the conditions of the period have been analysed and a comparative study has been made between Troilus and Criseyde and The Knight's Tale and the source materials Il Filostrato and Teseida.