Altı sıralı arpa hatlarında verim ve verim ögelerinin incelenmesi
The Examination of yield and yield components on six-rowed barley lines
- Tez No: 34823
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMALETTİN YAŞAR ÇİFTÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ALU SIRALI ARPA HATLARINDA VERİM VE VERİM Ö?ELERİNİN İNCELENMESİ Figen UYANIK Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Cemalettin Yaşar ÇİFTÇİ 1994, Sayfa: 41 Jüri : Prof. Dr. Cemalettin Yaşar ÇİFTÇİ Prof. Dr. M. Emin TUGAY Yrd. Doç. Dr. Saime ÜNVER Bu araştırma 1992 yılında A.Ü. Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü 'nde yapılmıştır. Araştırmanın amacı; daha önceki yıllarda Ankara koşullarında yetiştirilen ve kışa dayanıklı olarak gözlenen 16 çoklu melez alb sıralı arpa hattının verim ve verim öğelerinin incelenmesidir. Bu amaçla materyal olarak 16 adet çoklu melez arb sıralı arpa ıslah hattı, kontrol olanakta, kışa dayanıklı olarak bilinen alt sıralı Yıldırım ve iki sıralı Tokak 157/37 arpa çeşitleri kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; Kontrol çeşitlerde 2.05 - Z90 cm olarak belirlenen çim kını uzunluğu, ıslah hatlarında 2.20 - 3.03 cm arasında değişmiş, ilk yaprak uzunluğu kontrolde 7.95 - 8.24 cm iken ıslah hatlarında 7.43 - 10.59 cm arasında belirlenmiştir. Kontrollerde kök uzunluğu 12.08 - 15.36 cm iken ıslah hatlarında 10.86 - 16.43 cm arasında, fide boyu ise kontrollerde 12.34 - 17.41 cm iken ıslah hatlarında 13.99 - 19.38 cm arasında değişmiştir. İlk gelişme devresinde kontrol çeşitlere göre daha hızlı bir gelişme gösteren ıslah hatları gözlenmiştir.Bitki boyu kontrollerde 47.13 - 62.39 cm iken, ıslah hatlarında 41.94 - 53.52 cm arasında değişmiştir. Bitkilerdeki fertti başak sayısı kontrol çeşitlerde 2.76 - 3.98 adet/bitki iken ıslah hatlarında 1.30 - 2.69 adet/ bitki olarak belirlenmiştir. Başak uzunluğu yönünden ise kontrollerde 5.83 - 6.46 cm olan değerler, ıslah hatlarında 7.80 - 9.96 cm arasında değişmiş, başakta tane sayısı kontrollerde 16.42 - 35.77 adet/başak iken, ıslah hatlarında 16.44 - 47.10 adet/başak olarak saptanmıştır. Başakta tane ağırlığı, kontrol çeşitlerde 0.96 - 1.39 gr iken ıslah hatlarında 0.47 - 2.20 gr arasında saptanmış verim değerleri ise kontrollerde 401.61 - 443.05 kg/da, ıslah hatlarında 268.89 - 853.25 kg/da arasında değişmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Yıldırım, Tokak 157/37, iki sıralı arpa, altı sıralı arpa, ıslah hattı, çoklu melez.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT MASTER 'S THESIS THE EXAMINATION OF YIELD AND YIELD COMPONENTS ON SIX - ROWED BARLEY LINES Figen UYANIK Ankara University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Agronomy Supervisor: Prof. Dr. Cemalettin Yaşar ÇİFTÇİ 1994, Page:41 Jury : Prof. Dr. Cemalettin Yaşar ÇİFTÇİ Prof. Dr. M. Emin TUGAY Asst. Prof. Dr. Saime ÜNVER This research was conducted at the Department of Agronomy, Faculty of Agriculture, University of Ankara in 1992. The aim of this research was to determine the yield and yield components of 16 polycross six - rowed barley lines that were grown previcj.-./ in Ankara conditions and determined as winter resistante. The 16 polycross six - rowed barley lines and six rowed barley variety named Yıldırım and two-rowed barley variety, named Tokak 157/37 were used as material. According to the result of this research, the coleoptyl length were 2.05 - 2.90 cm in control varieties while were between 12.20 - 3.03 cm in bred lines, first leaf lenght in control varieties were 7.95 - 8.24 cm while were between 7.43 - 10.59 cm in bred lines. Root lenght in bred lines were between 10.86 - 16.43 cm while were 12.06 - 15.36 cm in control varieties. Seedling height in bred lines were between 13.99 - 19.38 cm while were 12.34 - 17.41 cm in control varieties. In first growing period, it was observed that some bred lines developed better than control varieties. Plant height in bred lines varied between 41.94 - 53.52 cm while were 47.13 - 62.39 cm in controls. The number of fertile spikes per plant were 2.76 - 3.98 in control, 1.30 - 2.69 in bred lines.While spike lenght in control varieties were 5.83 - 6.46 cm in bred lines varied between 7.80 - 9.96 cm; number of seeds per spike were determined as 16.42 - 35.77 in controls, 16.44 - 47.10 in bred lines. Seed weight per spike were 0.47 - 2.20 g in bred lines, while were 0.96 - 1.39 g in control varieties. Seed yield varied between 268.89 - 853.25 kg/da in bred lines, 401.61 - 443.05 kg/da in control varieties. KEY WORDS: Yıldırım six-rowed barley variety, Tokak 157/37 two-rowed barley variety, two-rowed barley variety, six-rowed barley variety, bred lines, polycross.