Buğday destekleme sürecinde borsa uygulamaları (Polatlı örneği)
Commodity exchange application in wheat support policies (Polatlı case)
  1. Tez No: 34824
  2. Yazar: SEVİNÇ DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLCAN ERAKTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Ziraat, Economics, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi BU?DAY DESTEKLEME SÜRECİNDE BORSA UYGULAMALARI (POLATLI ÖRNE?İ) Sevinç DEMÎRCİ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Taran Ekonomisi Ana Bilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Gülcan ERAKTAN 1994, Sayfa: 121 Jüri : Prof. Dr. Gülcan ERAKTAN Prof. Dr. Nurettin YILDIRAK Prof. Dr. Rauf ARIKAN Türkiye'de tarım ürünleri piyasalarındaki fiyat istikrarsızlığının çözüm yolu destekleme alınılan ve taban fiyatı uygulamasında aranmaktadır. Türkiye'de 82 adet ticaret borsası bulunmasına rağmen tarım piyasalarında bu borsaların çok etkili bir paya sahip olamadıkları gözlenmektedir. Bunun nedenlerinden biri de yürütülmekte olan destekleme alımlarıdır. Ancak hükümet 1993 yılında özellikle pamukta oluşturduğu prim sistemi ve tahılda yeni alım modelleri ile, taran piyasalarını dinamik hale dönüştürecek yeni piyasa uygulamalarını başlatmıştır.Bu çalışmada Türkiye'de buğday pazarlamasında etkin iki pazar incelenmektedir. Bu pazarlar, devletin piyasaya müdahalesi şeklinde yapılan destekleme alımları ve spot işlemlere dayanan ticaret borsalarıdır. Bunların birbirlerine alternatif olup olamayacağı veya bir arada nasıl kullanılabileceği, çalışmanın ana konusunu oluşturmaktadır. Bunun için devletin buğdaydaki yeni alım modeli, özellikle buğday makbuz senetleri (emanete alım) konusu incelenmiş ve bu alanda inceleme yöresi olarak seçilen Polatlı ilçesinde, üreticilerin görüşleri anket düzenlenerek alınmaya çalışılmıştır. Çalışmanın bir diğer yönü, buğday pazarlamasında rol oynayan ticaret borsalarıdır. Mevcut borsa işlemleri incelenerek bu işlemlerden vadeli işlemlerin ilk basamağı olan forward işlemlere geçiş ve Polatlı Ticaret Borsası baz alınarak, bu işlemlerin Türk borsacılığında uygulanabilirliği araştırılmıştır. ANAHTAR KELİMELER : Buğday, destekleme alımları, Ticaret borsaları, Forward işlemler,Futures işlemler, makbuz senetleri, Polatlı Ticaret Borsası. n
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis COMMODITY EXCHANGE APPLICATION IN WHEAT SUPPORT POLICIES ( POLATLI CASE) Sevinç DEMİRCİ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Economics Supervisor : Prof. Dr. Gülcan ERAKTAN 1994, page: 121 Jury : Prof. Dr. Gülcan ERAKTAN Prof. Dr. Nurettin YILDIRAK Prof. Dr. Rauf ARKAN In Turkey, for the solution of price stability problem in agricultural markets two extreme cases has been considered support purchases and application of floor price. Although there are 82 local Commodity exchanges in Turkey, their shares and roles in total agricultural market activities are limited. One of reason of that situation support purchases that are put forward by the government. However, the government has begun to implement a new premium system for cotton a new purchasing models for cereals in 1993, so that agricultural markets has got a more dynamic structure. mTwo types of cereal markets are studied in the research. These are the support buying activities of the state and the spot transactions at the Commodity Exchanges. The main subject of this study is to compare whether these two types of markets are the alternatives of each other and how the integration of these markets can take place together. In this framework, the new purchasing model of the government and especially the receipt use in purchasing is examined in details. Polatlı Commodity Exchange has been selected as a place for a case study and the opinions of the producers on that subject have been searched by the inquiries. Another topic of the research is the Commodity Exchanges which play a considerable role in marketing of wheat. Existing transaction systems in Commodity Exchanges and the implementation of the forward transactions which are first step of the futures transaction have been studied and the applicability of these transactions in Polatlı Commodity Exchange for wheat marketing have also been searched. Key Words : wheat, support purchases, Commodity exchange, forward, futures, re ceipts, Polatlı Commodity Exchange. IV