Çağdaş ürün tasarımında form algısı ve biçim dilinin irdelenmesi
Examination of the form perception and form language on contemporary design products
  1. Tez No: 348239
  2. Yazar: İDİL TURAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ÜMİT CELBİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Etrafımızda bulunan tüm nesneler tasarlanmıştır ve bu nesnelerin bir formu ve dili vardır. Bizler bu ürünlere baktığımızda mutlaka bir bilgi algılarız. Nesnenin işlevini ya da biçimini algı yoluyla öğreniriz. Algıyı etkileyen birçok etken vardır. Bunlardan bir kısmı eğitim ve deneyim ile oluşan algı biçimleridir, bir kısmı da doğuştan oluşan algıdır. Algı bir bakımdan deneyimler birikimidir. Bizim karşılaştığımız durum veya nesneye ne kadar aşina olduğumuz ile ilgilidir. Bu koşullar hızlı ve doğru algılamayı etkiler. Tasarım nesnelerini de algı yapımız olanak verdiği kadar anlayabiliriz. Burada tasarımcının yaratma sürecinde ürünün biçim dilinde yansıttığı bilgi önemlidir. Tez çalışmamda tasarımcı ve kullanıcının nesneleri nasıl algıladığını, form algısını ve biçimlerin dilini nasıl gördüğümüzü çağdaş tasarım dönemi olarak sınırlandırdığım dönemde yani; 19.yy. sonu ve 20.yy. arası zaman diliminde tasarlanmış önemli obje örneklerini, algı kriterleri ve form algısı, biçim dili bağlamında irdelemek hedefimdir. Sırası ile konular: Algı, Gestalt Algı Teorisi, Form Algısı ve Biçim Dili bölümlerinden sonra Çağdaş Tasarım Dönemi ve son bölüm olarak Çağdaş Ürün Tasarımında Form Algısı ve Biçim Dilinin İrdelenmesi şeklinde olacaktır. Anahtar Kelimeler : Algı, Gestalt Algı Teorisi, Form Algısı, Biçim Dili, Çağdaş Tasarım
Özet (Çeviri)
All the products around us have been designed; and have a form and a form language. When we look at them we can obtain information from these objects. We can ascertain the shape and the function of the object by perception. There are many factors that may affect this perception. Some perceptions are a result of education or experience and some may be naturally innate. In a way, perception is an accumulation of experiences and relates to how we are familiar to the situation or object we face. These conditions affect our immediate and accurate perception. So we can comprehend design objects within the limits of our perception structure. While in the product creation process, how the designer reflects information through the form language of a product is important. During this thesis my target is to; examine the form perception and form language of products designed in the period of contemporary design. To achieve this, I aim to understand how the designer and user would perceive the objects created in the contemporary ages, starting in the late 19th. Century and continuing to within the 20th. Century. I will also examine the form language and perception on examples, which are well suited to perception and form language expression. Subjects of investigation include, respectively; Perception, Principles of Gestalt Perception, Form Perception, Form Language, Contemporary Design and by conclusion Examination of the Form Perception and Form Language on the Contemporary Design Products. Keywords : Perception, Principles of Gestalt Perception, Form Perception, Form Language, Contemporary Design