Grafik tasarım ve popüler kültür etkileşiminin tüketime etkisi
The effect of graphic design and popular culture interaction on consumption
- Tez No: 1007911
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLER ERTAN
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarım Ana Bilim Dalı
Özet
Grafik tasarım, çağdaş toplumlarda yalnızca estetik bir üretim alanı değil; kültürel değerlerin aktarıldığı, toplumsal kimliklerin kurulduğu ve tüketici davranışlarının yönlendirildiği stratejik bir iletişim biçimi olarak öne çıkmaktadır. Popüler kültürle kurduğu etkileşim, ürünlerin işlevsel özelliklerinin ötesinde yeni anlam katmanları oluşturmakta ve tüketim kültürünü doğrudan şekillendirmektedir. Araştırmada, grafik tasarımın popüler kültürle buluştuğu noktalarda ortaya çıkan görsel kodların tüketici algısı üzerindeki etkileri incelenmiştir. Renk, tipografi, slogan ve popüler figürlerin oluşturduğu bütünlük, marka algısını pekiştirmekte; kimlik, anlam ve gösterge analizleri ise tasarımın yalnızca ürün tanıtımıyla sınırlı kalmadığını, aynı zamanda sembolik değer üreten bir kültürel araç işlevi gördüğünü göstermektedir. Elde edilen bulgular, tüketimin artık salt bir ihtiyaç giderme eylemi olmaktan çıkıp; estetik tercihler, kimlik arayışları ve kültürel aidiyetlerle bütünleşen bir deneyime dönüştüğünü ortaya koymaktadır. Grafik tasarım, popüler kültür aracılığıyla kurduğu ilk temasta yalnızca dikkat çekici bir yüzey yaratmamakta; toplumsal aidiyetler ve marka sadakati üzerinden uzun vadeli bağların kurulmasına da katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Graphic design in contemporary societies is not merely a field of aesthetic production; it functions as a strategic form of communication through which cultural values are transmitted, social identities are constructed, and consumer behavior is shaped. Its interaction with popular culture generates new layers of meaning that go beyond the functional qualities of products and directly influence the course of consumer culture. The research examines the impact of visual codes that emerge at the intersection of graphic design and popular culture on consumer perception. The integration of color, typography, slogans, and popular figures strengthens brand perception, while analyses focusing on identity, meaning, and signs demonstrate that design is not limited to product promotion but also operates as a cultural medium producing symbolic value and fostering emotional connections with consumers. Findings indicate that consumption has evolved beyond the simple act of meeting needs, becoming an experience intertwined with aesthetic preferences, identity quests, and cultural affiliations. Graphic design, through its initial contact with consumers, does not merely create a visually appealing surface; it also contributes to the establishment of long-term bonds through social belonging and brand loyalty.