Portföy yatırım kararlarında davranışsal finansın etkisi: Borsa İstanbul uygulaması
Effects of behavioral finance in portfolio investment decisions: Borsa Istanbul application
- Tez No: 348260
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SITKI SÖNMEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Davranışsal finans, piyasa katılımcılarının risk ve belirsizlik koşulları altında karar verirken psikolojik ve sosyolojik etmenlerden de etkilendiğini öne süren yaklaşımdır. Davranışsal finans, bilişsel psikolojiden faydalanarak insanların yatırım kararlarını verirken nasıl bir mekanizma kullandıklarını analiz eder. Bu doğrultuda, yatırım kararlarının alınması sürecinde, yatırımcıların psikolojik önyargıların etkisinde kalabilecekleri varsayımı altında çeşitli davranışsal finans modelleri geliştirilmiştir. Davranışsal finans alanında yapılan araştırmaların çerçevesi, bilişsel ve duygusal eğilimlerle şekillenmektedir. Bu çalışmada davranışsal eğilimlerin Borsa İstanbul?da yatırım yapan bireysel yatırımcılar üzerindeki etkileri incelenmiştir. Anahtar Kelimeler : Davranışsal Finans, Borsa İstanbul, Yatırımcı Psikolojisi
Özet (Çeviri)
Deciding under the conditions of risk and uncertainty by the behavioral finance and market participants it is also suggested that, the approach is influenced by psychological and social factors. The behavioral finance analyzes by taking advantage of cognitive psychology which mechanisms people use in making investment decisions. In this context, in the process of making investment decisions, under the assumption that under the influence of investors? its psychological biases it has been developed a variety of Behavioral Finance Models. In the research framework of the field of the Behavioral Finance, cognitive and emotional tendencies are being shaped. In this study are the behavioral tendencies of the effects on individual investors examined, who invest in the Borsa Istanbul. Key Words : Behavioral Finance, Borsa İstanbul, Investor Psychology