İlaç sektöründe işe alım uygulamaları: Bir vaka analizi
The process of recruitment in the companies: A case study
  1. Tez No: 348259
  2. Yazar: KEREM ÇALICIOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERAL ELÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Örgütsel Değişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
İnsan Kaynakları Politikalarının en temel amacı işe alım sürecidir. İşe alım süreci, herhangi bir şirkete işgören alımı sırasında, fırsat eşitliği çerçevesinde açılan pozisyonun ve işletmenin niteliklerine uygun özelliklere sahip iş görenlerin seçimini hızlı, etkili ve doğru bir şekilde gerçekleştirmek amacıyla yapılan çalışmaların bütününü kapsamaktadır. Bu tez çalışmasının amacı, ilaç sektöründe yer alan ilaç firmalarının işgören ihtiyacının belirlenmesinden işe yerleştirilmesine kadar olan tüm aşamalarını inceleyerek, işe alım sürecinde uygulanan seçim yöntemlerini ortaya koymaktır. Bu amaçla, İstanbul ilinde yer alan Dünyanın ve Türkiye?nin en önde gelen bir ilaç firmasının İnsan kaynakları müdürü, kıdemli Organizasyonel Gelişim Sorumlusu ve Organizasyonel Gelişim Sorumlusu ile yapılan işe alım süreçlerinde kullanılan kaynakların tespitine yönelik olarak sorulan sorulara verilen cevapların incelenmesi hedeflenmiştir. Araştırmanın bulguları incelendiğinde, işe alım sürecinde kullanılan seçme stratejileri ve seçim yöntemlerinin pozisyona göre farklılık gösterdiği ve işe alım sürecinde dış kaynak kullanımına daha fazla ağırlık verildiği tespit edilmiştir. İşe alım ile ilgili insan kaynakları politikalarının geliştirilmesi konusunda sektörde yer alan birçok firmanın ciddi çalışmaları olduğu ve yapılan bu çalışmalar ile işgücüne verilen değerin arttığı görülmektedir. Ayrıca çoğu yöneticinin referans araştırmasını, işe alım kararını etkileyen önemli bir aşama olarak algıladığı ve araştırma sırasında benzer sorunlarla karşılaştıkları bilgisi elde edilmiştir. Bunun yanı sıra danışmanlık firmaları aracılığı ile işe alım uygulamalarında çeşitli psikoteknik testlerin uygulanması yoluna gittikleri de anlaşılmaktadır. Anahtar Kelimeler : İşe Alım, Personel Alım, Çalışan Seçimi
Özet (Çeviri)
The main purpose of the process of recruitment of human resources policies. The process of hiring any employee during recruitment of the company, with in the framework of equality of opportunity in the drop ? down nature of the position and the company employees with the appropriate selection of features fast, efficient and covers the whole of the work in order to perform correctly. The aim of this thesis the determination of the need for pharmaceutical companies in the pharmaceutical industry worker examining all stages up to the work placement, selection methods applied to determine the hiring process. To this purpose, in the province of Istanbul, in the world and Turkey's leading pharmaceutical company's the human resources manager, senior responsible of organizational development and responsible of organizational development, recruitment processes responsible for there sourcesused in the tracking system to determine the break down and asked to watch a more natural way are the answers to the examination questions. When the findings are analyzed, selecting strategies and selection methods used in the recruitment differs according to the position ans were given more weight in the hiring process out sourcing have been identified. In the development of human resources policies related to the recruitment of many companies in the sector and that serious efforts have increased the value of this work and the work force. Key Words : Recruitment, Employee Exchange, Employee Selection