Diş hekimliğinde örgütsel stresin kamu ve özel sağlık kurumları açısından incelenmesi:Denizli ili örneği
Organizational stress in dentistry from the perspective of public and private investigation agency :An example in Denizli
  1. Tez No: 348320
  2. Yazar: BEKİR SAYGILI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ SAYGILI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Stres; toplumdaki tüm fertleri, örgütsel stres ise tüm çalışanları ve özellikle tüm sağlık personelini etkilemektedir. Hekimler üzerinde etkisi ise sadece hekimin kendi mutluluğunu ve sağlığını değil aynı zamanda verimliliğini dolayısı ile kendisinden tedavi bekleyen hastaların sağlığını da ilgilendirmektedir. Sağlık personelinin hizmet alanının insan sağlığı olması sebebi ile sağlık personelinde örgütsel stres ciddi anlamda üzerine düşülmesi gereken bir konudur. Hekimin sağlıklı olması, aslında toplumun sağlıklı olmasının temel faktörlerindendir. Bu sebeple diş hekiminin görev yaptığı kurumların stres yapıcı özellikleri araştırılmış stres faktörlerinin belirlenmesi ve çözüm aranması amaçlanmıştır. Bu amaçla bu çalışmada Denizli ilinde bulunan kamu kurumları ile özel polikliniklerde görevli toplam 136 diş hekimine anket çalışması yapılmış ve sonuca yönelik öneriler yer almıştır.Bu çalışmada, diş hekimlerinin örgütsel ve mesleki açıdan bir çok stres faktörü ile karşı karşıya kaldığı, ancak diş hekimlerini en çok etkileyen stres faktörünün işin yapısı yani işin gereklerinden kaynaklandığı, kamu kurumlarında çalışan diş hekimlerinin özel sektörde çalışan diş hekimlerine oranla daha fazla strese maruz kaldığı görülmüştür. Anahtar Kelimeler : Stres, Örgütsel Stres, DiĢ Hekimliğinde Stres, Kamuda ve Özel Sektörde Stres KarĢılaĢtırması
Özet (Çeviri)
Stress influences all members of society and the organizational stress affects all workers especially the healthcare stuff. It is impact on the doctors is concerned not only with the doctor's own happiness and health but also his/her efficiency thus relating to the health of the patients to be treated by im/her. The organizational stress of the healthcare stuff is a matter to be held strictly as the service area of the healthcare stuff is the human health. Doctor's being healthy is one of the essential factors of the society's being healthy.For this reason, we have investigated the stress-making sides of the places where the dentist Works and thus we aim to determine the stress-making factors and to seek for solutions. Fort this purpose, we did an inquiry study on 136 dentists working in institutions public and private clinics in the province of Denizli and we tried to give place to recommendations related to solutions.In this study, dentists organizational and professional terms in many stress factors faced but dentists that most affect stress factor nature of the work that goes with the job stemmed from working in public institutions of dentists working in private sector dentists relatively more exposed to stress was observed. Key Words : Stress, Organizational Stress, Stress Dentistry, Stress Comparison of Public and Private Institutions