Toplam kalite yönetimi ve sağlık sektörü
Total quality management and healthcare sector
- Tez No: 348321
- Danışmanlar: DR. MEHMET SARITAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tez çalışmasında; toplam kalite yönetiminin (TKY) doğuşundan bugüne kadar geçirdiği evreler ele alınmakta, bu felsefenin gelişimi, sağlayabileceği yararlar üzerinde durulmaktadır. Ayrıca toplam kalite yönetiminde temel unsurlar ve uygulamada kullanılacak araç ve yöntemler hakkında genel bilgilere yer verilmektedir. Konumuzun Toplam Kalite Yönetimi ve Sağlık Sektörü olması itibariyle ikinci bölümde, toplam kalite yönetimi ilkelerinin sağlık alanında kullanılmasının getireceği yararlar üzerinde durulmaktadır. Bu bağlamda sağlık hizmetleri, hastane ve hastane yönetiminin işlevleri, özellikleri ele alınmaktadır. Özellikle tezimizin ana temasını oluşturan müşteri memnuniyetinin sağlanması açısından yapılabilecek düzenlemeler üzerinde durulmakta, geniş anlamda tartışılmaktadır. Söz konusu ilkelerin bir bütün halinde sağlık sektörü kurumlarında kurum yöneticileri tarafından etkili ve sürekli bir biçimde uygulanması gerekliliği üzerinde durulmaktadır. Bunun yanında Sağlıkta Dönüşüm Programının, toplam kalite yönetimi açısından ne gibi sonuçlar getireceği üzerinde durulmaktadır. Anahtar Kelimeler : Kalite, Sağlık Sektörü, Müşteri Memnuniyeti
Özet (Çeviri)
In this thesis, the phases of Total Quality Management (TQM) have been dealt with their outlines and the development of this philosophy and its benefits have been focused on. Moreover, basic elements applied in this management and general information about management tools and methods to be used in the application have been noticed. In the second part, due to the fact that we have dealt with the issue“Applying TQM Concepts to HealthcareSector”; the convenience of implementation of these concepts in the field of health within the framework of the policies of TQM has been investigated. In that context, general information about health services,function and properties of hospital administration have been provided. Especially, arrangements that can be made for ensuring customer satisfaction, which is the main theme of our thesis, have extensively been discussed.As a whole, it has been stressed that the necessity of implementation of the principles in question should be assumed by managers in health sector institutions effectively and constantly. Finally, the results of Health Transformation Programs in terms of Total Quality Management have been discussed. Key Words : Quality , Healthcare Sector, Customer Satisfaction