Türk düşünce ve siyasi hayatında Dr.Fethi Tevetoğlu
Turkey's political thought and life Dr.Fethi Tevetoglu
  1. Tez No: 348327
  2. Yazar: MERT GÖNÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİME SELENGA GÖKGÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Türk İnkılap Tarihi, Political Science, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Dr. Cihat Fethi Tevetoğlu 1916 yılında İstanbul'da doğmuştur. Aslen Rizeli olan ailesi, babasının asker olması nedeniyle İstanbul'da yaşamıştır. Küçüklüğünde babasının etkisiyle Türkçülüğe yönelen Tevetoğlu, özellikle Lise eğitimi esnasında bu ilgiyi aktif bir şekle dönüştürmüştür. Türkçülüğünü, şiire olan düşkünlüğü sayesinde gençlik yıllarında şiirleriyle ifade etmişti. Bu şiiirleri dönemin Türkçülerinin dergilerinde sık sık yayınlanmış, bu sayede Nihal Atsız'la tanışmış ve Türkçü mücadeleye katılmıştır.Tevetoğlu, Türkçülüğün İkinci Dünya Savaşı nedeniyle uluslararası siyasi konjektörün de etkisiyle yükselmesinde önemli rol oynamıştır. İkinci Dünya Savaşı'nın başında ve sonunda çıkardığı Kopuz dergisiyle Türk siyasetinde Türkçülüğün savunucularından bir olmuştur. Türkçülerin kendi içindeki çekişmelerinde ve `Sol'la yaşanan polemiklerde ön planda yer almıştır.Tüm bu Türkçülük mücadeleleri, Onun İkinci Dünya Savaşı'nın sonunda 1944 yılındaki Irkçılık-Turancılık davasında tutuklanıp, yargılanmasına neden olmuştur. 11 ay süren esaret hayatının ardından özgürlüğüne kavuşan Tevetoğlu, askerlik hizmetini tamamladığı 1953 yılında mesleki gelişimi için Amerika Birleşik Devletlerine gitmiştir.ABD'den döndüğü 1958 yılında memleketi Samsun'a doktor olarak hizmet etmeyi amaçlayan Tevetoğlu, tamamen bir tesadüf üzerine aktif politikaya atılarak Demokrat Parti Samsun İl Başkanlığına getirilmiştir.Aktif siyasete 1961'dan sonra da devam eden Tevetoğlu, Adalet Partisi Samsun Senatörlüğünü 12 yıl boyunca kesintisiz sürdürmüştür. Bu yıllar aynı zamanda Dr. Tevetoğlu'nun Türk siyasi hayatına etkisinin ikinci devrinin başladığı yıllar olmuştur. Komünizmle mücadele Dr. Tevetoğlu'nun yeni hedefidir. Türkiye'de komünizmle mücadelenin kurulması ve örgütlenmesinde aktif görev alır. Aynı zamanda uluslararası komünizmle mücadele örgütlerine temsilci olarak da katılır.1972 yılından 1984 yılına kadar yurtdışında yaşayan Tevetoğlu, Türkiye'ye dönüşünü müteakiben vefatına kadar aktif siyasete katılmadan çeşitli dergilerde özellikle milli mücadele ve seçtiği kişilerin biyografilerini yazmaya devam etmiştir.
Özet (Çeviri)
Dr. Cihat Fethi Tevetoğlu was born in İstanbul. His family?s homeland was Rize but because of his father is an officer, they lived in İstanbul. While his childhood, he had an aim to Turkism by the effect of his father. In his high school education this aim turned to active way; he wrote poem and these poem was published in the Turkism periodicals. Also he met Nihal Atsız in this way.He put on an act on Turkism boost by the help of Second World War?s political conjecture. In the beginning and at the end of Second World War he published a periodical named Kopuz and by this way he became defender of Turkism in Turkish political life.All this Turkism struggle cause him being arrested and had an apprehension in 1944 Racism-Turkism trial at the end of Second World War This slavery continue 11 months and later he went to USA to continue his medical training.After USA he turned back to his homeland Samsun and join political party named ?Demokrat? in 1958. 1960 disturbance stopped political life in Turkey and all the political leaders arrested except Tevetoğlu. Turkism background kept from him to be arrested.After USA he turned back to his homeland Samsun and join political party named ?Demokrat? in 1958. 1960 disturbance stopped political life in Turkey and all the political leaders arrested except Tevetoğlu. Turkism background kept from him to be arrested.After 1961 when it was legal to be a politician in Turkey, he continued his political career. He was elected Senator from his homeland, Samsun. This career lasted 12 years and these years was the beginning of his effect on Turkish politics. He struggled communism in Turkey; he organize struggle and was a representative of Turkey and Middle East in International Anti-Communist organizations.From year 1972 to 1984 he lived in outside Turkey. After returning to Turkey to his dead, he didn?t join politics, published his studies in numerous periodicals especially about Turkish National Struggle for Independence and some biographies.