Türk milliyetçiliği düşüncesini tanımlama ve temellendirme çalışmalarına bir örnek: Orkun Dergisi (1962–1965)
An example to define and systemize Turkish nationalist thought: The Orkun Journal (1962 – 1965)
- Tez No: 543287
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR KOÇLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
İdeolojik kamplaşmaya dayalı siyasal yaşamın çalkantıları o dönem ülkedeki toplumsal düzenin huzurunu kaçırmış bu huzursuzluk fikir ve düşünce dergiciliğini de derinden etkilemiştir. 1961 Anayasası ile Türkiye yeni bir fikir ve siyaset ortamına girmiştir. Sol düşünceyi yaymak gayesiyle yayın hayatına giren dergilere karşılık, Türkçü kesim de buna paralel olarak Ankara'da aylık bir derginin çıkarılması için teşebbüste bulunmuştur. 1961 yılında milletvekili olarak parlamentoya giren İsmail Hakkı Yılanlıoğlu'nun girişimi ve sahipliği altında 1962-1965 tarihleri arasında 30 sayı olarak neşredilen Orkun'un kurucusu olarak Atsız gösterilmiştir. Dergi Atsız, Nejdet Sançar, Fethi Tevetoğlu, M. Zeki Sofuoğlu, Hikmet Tanyu, Galip Erdem, Yavuz Bülent Bakiler, Arif Nihat Asya, Muzaffer Özdağ, Ahmet Tuğcu gibi yazarların şiir ve makalelerine yer vererek Türk Irkçılığı ve Turancılık meseleleri üzerinde önemle durmuştur. Türk milliyetçiliği ekseninde Türk tarihi, vatan anlayışı ve Türkiye Türkleri konuları ile ırkçılık, milliyetçilik, Turancılık ve Türkçülük gibi kavramları işlemiş; kominizim, sosyalizm ve Anadoluculuk gibi diğer fikir sistemlerine şiddetle karşı çıkmıştır. Türklüğe yararlı bütün çağdaş fikir ve sanat akımlarının bir çeşit üniversitesi olma iddiası ile ortaya çıkmıştır. Türk milliyetçiliğine düşman unsurların rakip çıktığı bütün memleket sorunlarını sağduyunun ışığında yeni baştan vurgulamış ve Türklük ülküsünü, halka anlatmıştır. Orkun Dergisi ekonomi, din, askeri, kültür, Türk dili, folklor, eğitim gibi birçok konuyu milliyetçi bakış tarzı ile yorumlayarak okuyucu kitlesine ulaştırmıştır. Orkun dergisi sıklıkla özel sayılar çıkarmış ve siyaset ağırlıklı yazılara yer vermiştir. Öyle ki Atsız tarafından kaleme alınan ve ilk sayıda yayımlanan“Milli Kalkınma Programı'nda belirtilen ilklerin MHP siyasi parti programına ”9 Işık" adıyla yansıması siyasi tarihimizde önemli bir hizmet olarak görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The turmoil of political life based on ideological polarization has deeply affected the idea and thought magazine that uneasiness has missed the peace of the social order. With the 1961 constitution, Turkey entered a new idea and political environment. Turkist attempted to publish a monthly journal in Ankara in order to be against journal the purpose of which was dissemination of leftist tought.Atsız was shown as founder of Orkun which was published 30 times between 1962-1965 under attempting and protecting of İsmail Hakkı YILANOĞLU who entered parliament as a member of parliament. Magazine emphasizes the importance of Turkish Racism and Turanism by including the poems and articles of the authors such as Atsız, Nejdet Sançar, Fethi Tevetoglu, M. Zeki Sofuoğlu, Hikmet Tanyu, Galip Erdem, Yavuz Bülent Bakiler, Arif Nihat Asya, Muzaffer Özdağ and Ahmet Tuğcu. The magazine discoursed about Turkish History,concept of homerland and Turkey in fields of Turkish Nationalism with issues of racism, nationalism Turanism and Turkism. The journal extremely opposed to other opinions systems such as socialism and Anatolianism. It emerged with the claim that all contemporary ideas and art movements that are beneficial to Turkism are a kind of university. The magazine emphasized all the problems of the country, which rivaled the elements of Turkish nationalism, in the light of common sense and explained the ideal of Turkisms to the public Orkun Magazine has conveyed many topics such as economy, religion, military, culture, Turkish language, folklore and education to the readers with its nationalist approach. Orkun magazine frequently published special issues and published political texts. In fact, the reflection of the firsts mentioned in the National Development Program, written by Atsız and published in the first issue as '9 Lights' to the MHP political party program, is seen as an important service in our political history.