Türkiye'de zararlı böcek türlerine karşı tahmin ve uyarı sistemi uygulamaları
Forecasting and warning system applications againgst insect pests in Turkey
- Tez No: 34835
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. OKTAY GÜRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada, ülkemizde zararlı böcek türlerine karşı Tahmin ve Uyarı Sistemi uygulamalarının durumu, -bu amaçla ülkemizde ve diğer ülkelerde kullanılan sistemler hakkında araştırmalar yapılmış ve bu sistemler karşılaştırılmıştır. Araştırmalar sonucunda ülkemizde tahıl zararlısı Eurygaster integriceps Put., elma zararlısı Cydia pomonella L., bağ zararlısı Lobesia botrana Schiff., antep fıstıklarında zararlı Idiocerinus stali Fieb., pamuklarda zararlı Heliothis armigera Hübner ve Bemisia tabaci Genn. savaşımında Tahmin ve Uyarı Sistemini geliştirme ve uygulama çalışmaları yapıldığı, diğer ülkelerde ise bu zararlıların yanısıra bazı af it, coleopter, dipter ve birçok lepidopter'e karşı çalışmalar yapıldığı belirlenmiştir. Ayrıca amaçları aynı olan Tahmin ve Uyarı Sistemlerinin yapısında ülkelere göre bazı farklılıklar gösterdiği de tespit edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Tahmin ve Uyarı Sistemleri, tarımsal savaş..
Özet (Çeviri)
In this literature based study, the sate of Forecasting and Warning System Applications to control insect pests in our country, and the systems in use in Turkey and in other countries were considered and these systems were compared. As a result of this research, it was found out that the Forecasting and Warning System development and application studies were carried out to control Eurvaaster integriceps Put., Cydia pomonella L., Lobes ia botrana Schiff., Idiocerinus stali Fieb., Heliothis armigera Hübner and Bemisia tabaci Genn. in Turkey, as well as to control afit, coleopter, dipter and many other lepidopters apart from the above mentioned pests in other countries. It was also determined that there are certain differences by country in term of structure of the Forecasting and Warning Systems, whose purposes are the same. KEY WORDS: Forecasting and warning -systems, insect pests control.