Gemi elektronik haberleşme sistemlerindeki alarmların etkinlik analizi
Analysis of alarm efficiency of merchant ships electronic communication systems
- Tez No: 348369
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSAN BAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Marine
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Küresel Deniz Tehlike ve Emniyet Sistemi (GMDSS) denizde ortaya çıkabilecek tehlikeli durumlarda tehlikedeki gemi ile arama kurtarma birimleri arasında hızlı ve etkin haberleşme yapılabilmesini amaçlayan bir sistemdir. Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) tarafından 1 Şubat 1999?da Denizde Can Güvenliği Anlaşması (SOLAS) bölüm IV?e dâhil edilerek uluslararası sefer yapan yolcu gemileri ile 300 gros tonaj ve daha fazla gros tonaja sahip tüm gemiler için zorunlu hale getirilmiştir. Tehlikeli sularda gemi seyri, GMDSS sistemi ile birlikte günümüzde geçmişe oranla daha güvenli hale gelse de sistem halen çözülemeyen donanım tasarımı ve operatör yeterliği kaynaklı birçok sorunu da beraberinde getirmiştir. GMDSS en önemli sorunlarından biri olan yanlış alarmlar gemilerin seyir emniyetini tehdit ederken arama kurtarma birimlerinin gereksiz mesai harcamasına ve yüksek miktarlarda ekonomik maliyetlere neden olmaktadır. Bu çalışmada GMDSS sistemindeki yanlış alarm sorunu araştırılırken arama kurtarma birimlerinin yanlış alarm istatistikleri ve operatör anketi sonuçları istatistiksel yöntemlerle değerlendirilmiştir. Farklı bölgelerdeki arama kurtarma istasyonlarının GMDSS haberleşme teknikleri üzerinden aldığı alarmlar incelendiğinde Inmarsat tekniğinde %94,96, Cospas Sarsat tekniğinde %96,6 ve DSC tekniğinde %87,22 oranında yanlış alarm tespit edilmiştir. Farklı ülkelerin arama kurtarma sahalarında almış oldukları yanlış alarmlar arasında yapılan istatistiksel analizler sonucunda yüksek oranda ilişki olduğu tespit edilmiştir. Bu durum dünyanın farklı bölgelerindeki arama kurtarma koordinasyon merkezlerinin ilgili raporlarlarıyla desteklenmiştir. Sonuçlar çerçevesinde sistemin daha düzgün çalışabilmesi için görüşler eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Global Maritime Distress and Safety System (GMDSS) is a communication system aiming at quick and effective communication between ships and maritime rescue coordination centers (MRCC) in emergency distress situations at sea. GMDSS has been mandatory by International Maritime Organization (IMO) by amending into international convention Safety of Life at Sea (SOLAS 74) into chapter IV for ships having gross tonnage bigger than 300 GT and all passenger ships make international voyages. Ship navigation at dangerous seas has been safer with GMDSS compared to past but the system still has unsolved serious problems due to lack of operator experience and complex equipment design. The False alerts are one of the biggest problems of GMDSS which threat safety of navigation and cause spending unnecessary shift and economical cost to MRCC?s. This study searches the false alert problem of GMDSS and statistically evaluates the false alarm reports of MRCC?s and the operator?s survey. The results indicates that the alarms from different zones received via GMDSS communication techniques; Inmarsat %94,96, Cospas Sarsat %96,6 and DSC %87,22 are false. Results of statistical analysis of false alarms indicate high ratio relations between false alert rates from different zones of MRCC?s. The subject supported by MRCC reports from different zones. The conclusions have also been added according to results to make GMDSS work better.