Kastamonu Küre bakır madenindeki cevher zenginleştirme atıklarının macun dolgu malzemesi olarak kullanılabilirliğinin incelenmesi
Evaluation of paste backfill performance of mill tailings in Küre copper mine
- Tez No: 348368
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. BAYRAM ERÇIKDI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada, bağlayıcı tipi, oranı ve sınıflandırmanın Küre bakır madeninden alınan iki farklı tesis atığı, üç farklı baraj atığı ve iki farklı sınıflandırılmış atık kullanılarak hazırlanan çimentolu macun dolgunun (CPB) kısa ve uzun dönem mekanik performansına ve reolojik özelliklerine etkisini araştırılmıştır. Atık ve bağlayıcıların detaylı olarak fiziksel, kimyasal ve mineralojik karakteristikleri incelenmiştir. 28 ve 90 günlük kür sürelerinde ³1,0 MPa dayanımı sağlayacak optimum macun dolgu karışımını belirlemek için %5,5-11,0 çimento oranlarında toplam 630 adet dolgu numunesi hazırlanmıştır. Numunelerin dayanım kazanımı atık tipinden bağımsız olarak kür süresi ve bağlayıcı oranının artmasıyla ve akışkanlığın (slamp) düşmesiyle birlikte artış göstermiştir. Bağlayıcı olarak CEM III/A 42,5N kullanıldığında 28 ve 90 günde ?1,0 MPa dayanım için bağlayıcı dozajının baraj ve tesis atıkları için sırasıyla ?160 kg/m3 ve ?130kg/m3 olması gerektiği belirlenmiştir. Tesis ve sınıflandırılmış baraj atığı ile %6,5-8,5 çimento oranında hazırlanan dolguda Portland çimentosu (CEM I 42,5) kullanıldığında numunelerin 28 günde ?1,0 MPa dayanım sağladığı ve uzun dönemde duraylılığını koruduğu gözlenmiştir. Sınıflandırma işlemi; baraj atığının kısa ve uzun dönem dayanım ve duraylılığını arttırırken, pirit atığı dayanım kazanımına olumlu yönde etki yapmamıştır. Sınıflandırılmış atıkların mikserde karışımı ve yeraltına taşınması işlemi ilave testlerle değerlendirilmelidir. Ayrıca istenen dayanım ve duraylılığı elde etmek için sınıflandırılmış pirit atıkları kullanarak ilave dayanım testlerinin yapılması gereklidir
Özet (Çeviri)
In this Study, the effect of binder type and dosage and, desliming were investigated on the short- and long-term mechanical and rheological properties of cemented paste backfill (CPB) produced from two different mill tailings, three different dam tailings and two different deslimed tailings provided plant tailings from Küre Copper Mine. A total of 630 CPB samples were prepared at different binder proportions of 5.5?11.0wt% by dry weight to determine an optimum CPB mixture with a target UCS of ³1.0 MPa over a curing period of 28 and 90 days. The strength development of CPB samples increased with increasing binder dosages and curing times and with reducing the consistency (slump) irrespective of the tailings types. The binder dosage required to achieve 28 and 90 day UCSs of ?1.0 MPa was determined to be ?130kg/m3 and ?160 kg/m3 for the dam and mill tailings when the CEM III/A 42.5N was used as the binder. The CPB samples of Ordinary Portland Cement (CEM I 42.5) were observed to produce a 28-day UCS of ?1.0 MPa and stability for the mill and deslimed dam tailings at 6.5-8.5 wt% binder dosages. Although desliming improved the short and long term strength and stability of dam tailings, it did not produce positive effect on the strength of the pyrite tailings. Mixing and transportation of the deslimed tailings (owing to the increase in settling rate of coarse tailings) should be further evaluated. Furthermore, additional UCS tests should be performed for the deslimed pyrite tailings to achieve the desired strength and stability.