Doğu karadeniz ve Gürcistan'da avlanılan hamsi (Engraulis encrasicolus L. 1758)'nin bazı populasyon parametrelerinin belirlenmesi
Determination of some population parameters for anchovy (Engraulis encrasicolus L. 1758) caught on eastern and Georgian side coasts of blacksea
  1. Tez No: 348378
  2. Yazar: SAVAŞ ŞAFFAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR SEYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Fisheries Technology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu araştırmada, Karadeniz'deki 2012-2013 av sezonundaki Doğu Karadeniz ve Gürcistan balıkçılığı için önemli bir tür olan hamsi (Engraulis encrasicolus L. 1758) stokunun bazı populasyon parametreleri incelenerek, ilgili stokun durumunun belirlenmesi ve stokun rasyonel olarak işletilebilmesi için balıkçılık yönetimi açısından sonuçlara ulaşılması hedeflenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre Von Bertalanffy boyca ve ağırlıkça büyüme denklemleri hamsiler için Doğu Karadeniz de Lt=17,38×(1?e? 0,.27(t + 2,09)), Wt=27,17×(1?e? 0,27(t + 2,09 ))2,894 olarak belirlenmiştir. Gürcistan da ise Lt=14,62×(1?e? 0,44(t + 1,61)), Wt=15,16×(1?e?0,44(t +1,61))3,072 olarak belirlenmiştir. Yakalanma yaşı (1) için Lt= 9,985 ve Wt= 4,69 olarak hesaplanmıştır. Anlık ölüm oranı Doğu Karadeniz için (Z) 4,289 yıl-1 ve Gürcistan için ise (Z) 6,33 yıl-1 olarak hesaplanmıştır. Doğal ölüm oranı Doğu Karadeniz'de (M) 0,42 yıl-1 ve Gürcistan da (M) 0,60 yıl-1 olarak hesaplanmıştır. Avcılık ölüm oranı Doğu Karadeniz de (F) 3,869 yıl-1 ve Gürcistan da (F) 5,73 yıl-1 olarak hesaplanmıştır. İşletim oranı Doğu Karadeniz de (E) 0,902 yıl-1 ve Gürcistan da (E) 0,92 yıl-1 olarak hesaplanmıştır. Büyüme performansı Doğu Karadeniz de (Ø') 4.412 ve Gürcistan da (Ø') 4,55 olarak hesaplanmıştır. Bu sonuçlara göre 2012-2013 av sezonunda bir önceki yıla göre Doğu Karadeniz de hamsi stokunun büyük ölçüde azaldığı tespit edilmiştir. Diğer taraftan Gürcistan'dan elde edilen sonuçlara göre anlık ölüm oranı (Z) ve avcılık ölüm oranı (F) 2012-2013 av sezonunda Doğu Karadeniz dekinden fazla çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the concerned stock's situation and to be operated rationally during 2012-2013 fishing season in Black Sea by examining some population parameters of the anchovy stock (Engraulis encrasicolus L. 1758) which is an important species for both Georgian and Eastern Black Sea fisheries. According to the results, obtained from Von Bertalanffy growth in length and weight equations determined as Lt = 17.38 × (1-e-0.27 (t+2.09)) Wt = 27.17 × (1-e-0.27 (t+2.09))2.894 and Lt = 14.62 × (1-e-0.44 (t+1.61) ) Wt = 15.16 × (1-e-0.44 (t+1.61) )3.072 for the Eastern Black Sea and Georgia anchovy respectively. Captured age was calculated as (1) Lt = 9.985 and Wt = 4.69. Instantaneous rate of mortality (Z) was calculated for the Eastern Black Sea as 4.289 yr-1 and 6.33 yr-1 for Georgia. Natural mortality rate (M) was calculated for Eastern Black Sea as 0.42 yr-1 and 0.60 yr-1 for Georgia. Fishing mortality (F) was calculated for Eastern Black Sea as 3.869 yr-1 and 5.73 yr-1 for Georgia. Exploitation ratio (E) in the Eastern Black Sea was calculated as 0.902 yr-1 and 0.91 yr-1 for Georgia. Growth performance (Ø') in the Eastern Black Sea was calculated as 4.412 and 4.55 for Georgia. According to these results, in 2012 - 2013 fishing season it has been established that Anchovy stock in eastern Black Sea region decreased in comparison with previous year. But on the other hand, results obtained from Georgia showed that force of mortality (z) and fishing mortality ratio (F) in 2012-2013 fishing season were bigger than the one obtained from Eastern Black Sea.