Orta ve Doğu Karadeniz Bölgesinde bulunan Anopheles türlerinin belirlenmesi ve anopheles maculipennis kompleks türlerinin moleküler olarak tanımlanması
Identification of the anopheles species and molecular identification of the anopheles maculipenniscomplex species in the middle and Eastern Blacksea Region
  1. Tez No: 418545
  2. Yazar: ELİF ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHAMMET MUSTAFA AKINER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Yapılan bu tez çalışmasında Orta ve Doğu Karadeniz bölgesinde bulunan Anopheles türlerinin belirlenmesi ve sıtma gibi çeşitli arbovirusların taşıyıcısı konumunda olan Anopheles maculipennis tür kompleksinin moleküler olarak tespit edilmesi hedeflenmiştir. Bu amaçla Sinop ilinden Gürcistan sınırına kadar 27 noktadan örnekleme yapılmıştır. Anopheles maculipennis tür kompleksi üyelerinin belirlenmesi amacıyla rDNA'da bulunan ITS2 bölgesi farklılıklarına dayanan yönteme göre değerlendirme yapılmıştır. Yapılan Polimeraz Zincir Reaksiyonu sonucunda örnekleme yapılan 26 bölgede Anopheles maculipennis s.s. türünün var olduğu belirlenmiştir. Bu örneklerin DNA dizi analizi sonucunda elde edilen diziler karşılaştırıldığında örneklerin genbank HQ878024 numaralı örnekle yüksek oranda örtüştüğü gözlenmiştir. Dizilenen bölge aşırı politomik bulunmuş ve tür içi en yüksek baz farklılık değerinin %0,03 (Artvin Borçka Güreşen) olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis to determine the species of Anopheles that take place in the Middle and Eastern Black Sea Region and identify the species of Anopheles maculipennis species complex molecularly which is in the vector position of malaria and various arboviruses. For this reason, the sampling has been done in 27 certain point from the city of Sinop to Georgia. Evaluating has been done according to method of differences of ITS2 rDNA region. As a result of polymerase chain reaction, it is identified that the species of Anopheles maculipennis s.s. is in existence in the 26 certain point where the sampling is done. It is observed that the samples coincide with the sample of genbank HQ878024 after the comparing the obtained sequence results. It is found out that the sequencing region is so polytomic and the rate of base differences in the species is %0,03 (Artvin Borçka Güreşen).