Devlet orman işletmelerinin etkinlik düzeylerinin ölçülmesi ve optimal işletme büyüklüğünün belirlenmesi (Doğu Karadeniz Bölgesi örneği)
Evaluation of efficiency of state forest enterprises and determination of optimal enterprise size (sample of Eastern Black Sea Region)
- Tez No: 348389
- Danışmanlar: PROF. DR. DEVLET TOKSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Türkiye?de ormancılık faaliyetlerinin en yoğun gerçekleştirildiği ekonomik birimler olan Devlet Orman İşletmelerinin (DOİ) sahip oldukları üretim araçlarını etkin kullanabilmeleri ancak optimal işletme büyüklüklerine ulaştıklarında gerçekleşebilecektir. DOİ?lerin optimal işletme büyüklüklerinin belirlenmesi, bu işletmelerin başarılı olabilmeleri, maliyetlerini düşürerek daha yüksek gelirler elde edebilmeleri açısından önemli bir konudur. Bu kapsamda Doğu Karadeniz Bölgesi?nde faaliyet gösteren 21 DOİ?nin etkinlik düzeyleri ormanların ve dolayısıyla DOİ?lerin ekonomik, ekolojik ve sosyal fonksiyonları göz önünde bulundurularak 4 farklı durum için belirlenmiştir. Veri Zarflama Analizi (VZA) sonuçlarına göre I. durumda 4, II. durumda 5, III. durumda 4 ve IV. durumda ise 6 DOİ etkin çıkmıştır. Etkin çıkan DOİ?lerin verilerinden hareketle Ortalama Maliyet Yaklaşımı yardımıyla her durum için optimal işletme büyüklükleri hesaplanmıştır.. Etkin DOİ?ler için optimal işletme büyüklükleri 83135.83 ha. - 83296.19 ha, araştırma bölgesinde faaliyet gösteren 21 DOİ için optimal işletme büyüklükleri ise 611111.1 ha. - 620462.04 ha. olarak hesap edilmiştir. DOİ?lerde personel politikaları ve maliyetlendirme konuları gözden geçirilmelidir. Maliyet minimizasyonu çalışmalarıyla birlikte üretim ve satış programlarının da bu amaç doğrultusunda planlanması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
State Forest Enterprises (SFE) are economic units that have the most intense forestry activities in Turkey. These units can only use their production tools efficiently when they reach optimal enterprise size. Determination of optimal enterprise size of SFE?s is important for their success and to increase their profits with lower costs. Efficiency of 21 SFE?s in Eastern Black Sea Region was evaluated for four different cases in relation to economic, ecologic and social functions. According to Data Envelopment Analysis (DEA) in first (I) case had 4 efficient SFEs, second (II) case had 5, third (III) case 4, and forth (IV) case had 6 efficient SFEs. Optimal enterprise size for all efficient SFE?s was determined with the help of average cost approach. Calculated optimal enterprise sizes for efficient SFE?s were 83135.83 ha ? 83296.19 ha while calculated optimal enterprise sizes for 21 SFE?s in the study area were 611111.1 ha ? 620462.04 ha. Personnel policies and costing of SFE?s require urgent attention. Cost minimization along with production and sale programs should be planned accordingly.