Boyabat (Sinop) yöresinde yüzeylenen geç jura-erken kretase yaşlı inaltı formasyonunun mikrofasiyes özellikleri
Microfacies features of upper jurassic-lower cretaceous inalti formation, Boyabat (Sinop) area
  1. Tez No: 348388
  2. Yazar: TUĞBA EROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ZİYA KIRMACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada Orta Pontidlerde yer alan Geç Jura-Erken Kretase yaşlı İnaltı Formasyonu'nun mikrofasiyes özellikleri (litofasiyes gelişimi) incelenmiştir. Geniş bir yayılım alanına sahip olan İnaltı Formasyonu platform karbonatlarından oluşmuştur. Düşey ve yanal yönde farklı litofasiyes özelliklerine sahip olan formasyon, gel-git arasından resif önüne kadar değişen ortamlarda çökelmiştir. Geç Jura-Eken Kretase yaşlı İnaltı Formasyonunun Boyabat (Sinop) yöresindeki stratigrafik gelişimini ve litofasiyes özelliklerini belirlemeye yönelik olarak en iyi yüzeylenme verdiği Akkaya Tepe yöresinde kesit ölçümü yapılmış ve sistematik örnek alımı gerçekleştirilmiştir. İnceleme alanında, İnaltı Formasyonunu oluşturan platform karbonatları orta-kalın katmanlıdır ve gri, bej renkli bir görünüme sahiptir. Alınan örneklerin incekesitlerinde genel fauna topluluğunu bentik foraminiferler, algler, mercanlar, brakhiapoda, gastropoda, ekinit plakası ve dikenleri oluşturur. Bentik formaniferler (Anchispirocyclina sp., Alveosepta sp., Everticyclammina sp., Rectocyclammina chouberti sp., Mohlerina basiliensis sp., Trocholina sp., Mesoendothyra sp., Miliolidae sp., Valvulina sp.) ve algler (sifonlu yeşil algler, Rivularia sp., Actinoporella sp., Thaumatoporella sp.) en bol görülen fauna tipi olup, birimin yaşının ve litofasiyes gelişiminin ortaya konulmasında oldukça önemlidirler. Karbonat bileşenleri ve dokusal özelliklerine göre platform karbonatları; Alveosepta'lı onkoidal vaketaşı-yüzentaş litofasiyesi, Thaumatoporella'lı oolitik istiftaşı-tanetaşı litofasiyesi, Trocholina'lı vaketaşı-yüzentaş litofasiyesi ve oolitik tanetaşı-moloztaşı litofasiyesi olmak üzere dört litofasiyese ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
Upper Jurasic-Lower Cretaceous Inaltı Formation crops out widely in Boyabat (Sinop) area (Middle Pontides, N Turkey). Inaltı Formation consists of platform carbonates. This formation has laterally and vertically different lithofacies features. Inaltı Formation was deposited on tidal and reef areas. In order to determine the lithofacies features of this formation, a detailed stratigraphic section was measured at Akkaya Hill. In study area, the platform carbonates is medium-thick bedded and grey-beige coloured. General fauna community cosists of benthic foraminifera, algea, coral, mollusc, brachiapoda, gastropoda, echinoid plate and spurs. The most abundant types of fauna are benthic foraminiferas (Anchispirocyclina sp., Alveosepta sp., Everticyclammina sp., Rectocyclammina chouberti sp., Mohlerina basiliensis sp., Trocholina sp., Mesoendothyra sp., Miliolidae sp., Valvulina sp.) and algeas (sifonlu yeşil algler, Rivularia sp., Actinoporella sp., Thaumatoporella sp.). These fossils are very important because they demonstrate age of the formation and development of lithofacies. According to the carbonate components and textural features of the platform carbonates: Alveosepta oncoid packestone-floatstone lithofacies, Thaumatoporella ooilitic packestone-grainstone lithofacies, Trocholina wackestone-floatstone lithofacies, oolitic grainstone-rudstone lithofacies.