Üniversite döner sermaye işletmelerinin finansal performansının tespit edilmesine yönelik bir araştırma
A research on determining the financial performance of university revolving funds
- Tez No: 659254
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VAHİT YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Günümüzde işletmelerin varlıklarını sürdürebilmesi, kaliteli bir hizmet sunabilmesi ve bulundukları rekabet ortamında söz sahibi olabilmesi finansal alt yapısıyla yakından ilişkilidir. Bu durum devlet bünyesinde yer alan işletmeler için de geçerlidir. Devletler bünyesindeki işletmelere finansal destek vermektedir. Fakat bu destek zamanla yetersiz kalabilmektedir. Bu gibi durumlarda işletmeler, kendi finansal yapısına katkı sağlayacak yolları aramaya girişmektedir. Bu girişimler sonucunda da döner sermaye işletmeleri ortaya çıkmaktadır. Bu araştırmanın amacı; Türkiye'de bünyesinde sağlık araştırma ve uygulama merkezi bulunan döner sermaye işletmelerinin 2014-2018 yılları arasındaki finansal performans düzeyinin tespitini sağlamaktır. Araştırmanın evrenini bünyesinde sağlık araştırma ve uygulama merkezi olan ve Sayıştay Başkanlığı Denetim Raporlarında araştırma verisi olan 18 döner sermaye işletmesi oluşturmaktadır. Araştırmada döner sermaye işletmelerinin likidite, finansal yapı ve kârlılık durumlarını tespit edebilmek amacıyla oran analizi, işletmelerin finansal performans verimliliklerini tespit edebilmek amacıyla da VZA yöntemi kullanılmıştır. Analizde kullanılan veriler Sayıştay tarafından yayımlanan döner sermaye işletmelerinin bilanço ve gelir tablolarından elde edilmiştir. VZA yöntemi için 2 girdi (satışların maliyeti ve faaliyet giderleri), 1 çıktı (net satışlar) değişkeni kullanılmıştır. Araştırma neticesinde VZA sonucunda verimli olarak tespit edilen döner sermaye işletmelerinin üstünlük sıralamasını yapabilmek için Süper Etkinlik, 5 yıllık zaman diliminde döner sermaye işletmelerinin verimliliklerini tespit edebilmek için de VZA Window analizi uygulanmıştır. Tüm bunlara ek olarak değişkenlerin VZA etkinlik skoru üzerindeki etkisini görmek için de regresyon analizi kullanılmıştır. Oran analizi sonuçlarına göre döner sermaye işletmelerinin likidite ve faaliyet oranları genel olarak kabul edilen değerlerin altında kalırken, işletmelerin kârlılık oranlarının büyük çoğunluğu da sıfırın altında kaldığı tespit edilmiştir. VZA sonuçlarına göre döner sermaye işletmelerinin CCR ortalama verimlilik skorları 2014-2018 yıllara göre sırasıyla 0,869; 0,825; 0,905; 0,928 ve 0,884 olarak tespit edilmiştir. Ortalama ölçek skorları ise yıllara göre sırasıyla 0,906; 0,935; 0,931; 0,873 ve 0,863 olarak tespit edilmiştir. Süper Etkinlik analiz sonuçlarına göre 17 KVB'nin süper etkin olduğu ve ortalama skorların da yıllara göre sırasıyla 1,417; 1,148; 1,255; 1,031 ve 1,170 olarak tespit edilmiştir. Ölçeğe göre sabit getiri altında KVB'lerin VZA Window analizi sonucu değerlendirildiğinde ise en yüksek ortalama verimlilik skoruna 0,887 ile 2016- 17-18 pencere aralığında tespiti sağlanmıştır. Regresyon analizi bulguları sonucunda da satışların maliyeti verimlilik skorları üzerinde negatif bir etkiye sahip olurken, faaliyet giderleri ve net satışların pozitif yönlü anlamlı bir etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak bünyesinde sağlık araştırma ve uygulama hastanesi olan döner sermaye işletmelerinin iç ve dış faktörlerden dolayı gelirleri ile giderlerini finanse edemediği saptanmıştır. Bu nedenle döner sermaye işletmeleri kaynaklarını etkin ve verimli bir şekilde yönetebilmeleri için finansal performanslarını düzenli olarak analiz etmelidir.
Özet (Çeviri)
Today, the ability of businesses to sustain their existence, provide a quality service and have a say in the competitive environment they are in is closely related to their financial infrastructure. This situation is also valid for enterprises within the state. It provides financial support to businesses within states. However, this support may be insufficient over time. In such cases, businesses attempt to seek ways to contribute to their financial structure. As a result of these initiatives, revolving fund enterprises emerge. The purpose of this research; of health research and training center located within the revolving fund in Turkey it is to determine the level of financial performance between the years 2014-2018. The universe of the research consists of 18 revolving funds, which are health research and application centers and have research data in the Audit Reports of the TCA. In the study, ratio analysis was used in order to determine the liquidity, financial structure and profitability of the revolving funds, and DEA method was used to determine the financial performance efficiency of the enterprises. The data used in the analysis were obtained from the balance sheets and income statements of the revolving fund enterprises published by the Court of Accounts. For DEA method, 2 input (cost of sales and operating expenses) and 1 output (net sales) variable were used. As a result of the research, Super Efficiency was applied in order to make the superiority ranking of the revolving fund enterprises determined as efficient as a result of DEA, and DEA Window analysis was applied to determine the efficiency of the revolving fund enterprises in a 5-year period. In addition to all these, regression analysis was used to see the effect of variables on DEA efficiency score. According to the results of the ratio analysis, it was determined that while the liquidity and activity ratios of the revolving fund enterprises remained below the generally accepted values, the majority of the profitability ratios of the enterprises were below zero. According to DEA results, CCR average productivity scores of revolving funds enterprises are 0,869, respectively, compared to 2014-2018; 0.825; 0,905; It has been determined as 0.928 and 0.884. Mean scale scores according to years are respectively 0,906; 0,935; 0.931; It was determined as 0.873 and 0.863. According to the results of the Super Efficiency analysis, 17 DMUs were super effective and the average scores were 1,417; 1,148; 1,255; It has been determined as 1,031 and 1,170. When the DEA Window analysis result of the KVBs under fixed returns to scale is evaluated, the highest average efficiency score was detected in the 2016-17-18 window range with 0.887. As a result of the regression analysis findings, it was determined that while the cost of sales has a negative effect on efficiency scores, operating expenses and net sales have a significant positive effect. As a result, it has been determined that revolving fund enterprises, which have health research and practice hospitals, cannot finance their incomes and expenses due to internal and external factors. Therefore, revolving fund enterprises should regularly analyze their financial performance in order to be able to manage their resources effectively and efficiently.