Guanozin analoğu olan entekavir'in ın vıtro genotoksik etkisi
In vitro genotoxic effect of guanosine analogue entecavir
  1. Tez No: 348402
  2. Yazar: ÇİĞDEM ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL RIDVAN SIVACI, YRD. DOÇ. DR. DENİZ TAŞTEMİR KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Hepatit B hastalığı dünyada önemli bir sağlık sorunu olup, tedavisi için günümüzde FDA onayı almış pek çok nükleozid anoloğu ilaç kullanılmaktadır. Çalışmamızda kullandığımız entekavir de bunlardan biri olup, genotoksisitesi ile ilgili pek fazla çalışma bulunmamaktadır. Çalışmamızda entekavirin genotoksik etkisini belirlemek amacıyla, insan periferal lenfosit hücreleri in vitro kültür ortamında entekavirin üç farklı konsantrasyonu (1,66 µg/ml, 3,33 µg/ml ve 6,66 µg/ml) ile 24 ve 48 saat muamele edilmiştir. Çalışmamızda, 6,66 µg/ml konsantrasyonundaki entekavirin 48 saatlik uygulamalarında yapısal kromozomal anomali ile kromozom anormalliği taşıyan hücre sayısının arttığı ve istatistiksel olarak değerlendirildiğinde artışın önemli olduğu saptanmıştır. Ayrıca, mitotik indeksin (MI) 24 ve 48 saatlik uygulamalarında düştüğü ve bu düşüşün 24 saatlik uygulamalarda daha fazla olduğu belirlenmiştir. Bunun yanı sıra entekavirin mikronükleus oluşumu üzerine kontrolden farklı bir etki göstermediği de saptanmıştır. Ayrıca, entekavirin sadece 24 saatlik uygulamasının Nüklear Bölünme İndeksi (NBI)?ini anlamlı olarak düşürdüğü belirlenmiştir. Sonuç olarak, entekavirin yüksek dozda uzun süre kullanımının genotoksisiteye yol açtığı ve entekavirin uygulanan ilk 24 saatte sitotoksik etki gösterdiği ve de hücrelerin daha sonraki süreçte mitotik aktiviteyi tekrardan kazanarak bölünmeye devam ettikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Hepatitis B is a major health problem around the world, and for treatment of this disease many nucleoside anologue drugs received FDA approval are currently used. Entecavir, used in our study, is one of these drugs and there isn?t any studies about it?s genotoxicity in the literature. In the present study, human peripheral lymphocytes were treated with three different concentrations (1.66 µg/ml, 3.33 µg/ml and 6.66 µg/ml) for 24 and 48 hours in vitro to determine the genotoxic effect of entecavir. In the present study, the number of structural chromosomal anomalies and cells with chromosomal anomalies increased in 6,66 µg/ml entecavir concentration for 48 hours treatment period and it was found statistically significant. Also, the mitotic index (MI) decreased in 24 and 48 h treatments and this drop was found higher in 24 h treatments. Besides, it was determined that the effect of entecavir on micronucleus formation was not different from control. Also, entecavir decreased the Nuclear Division Index (NDI) in only 24 h treatment periods significantly. In conclusion, it was seen that the prolonged use of large doses of entecavir lead to genotoxicity and entecavir treated in the first 24 h lead to cytotoxicity, and then cells gained mitotic activity again and continued to divide.