Detection and assessment of cardiac patent foramen ovale
Kardiyak patent foramen ovale tespiti ve de‡ğerlendirilmesi
  1. Tez No: 348403
  2. Yazar: İSMAİL BURAK PARLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ADEMOĞLU, DOÇ. DR. MURAT EGİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyomühendislik, Kardiyoloji, Bioengineering, Cardiology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Damariçi ve damardışı ortamda oluşan arteryel microemboli içinde gaz bulunan yapılardır. Küre veya elips biçiminde nitelendirilen bu kabarcıklar inmeden migrene kadar geniş ölçekte hastalıklara sebep olmaktadır. Kalbin her iki kulakçığı arasında geçirgen bir yol vazifesi gören konjenital bir bozukluk olan Kardiyak Patent Foramen Ovale (KPFO)'nin belirti vermeyen bir topluluk içerisinde görülme sıklığı %25-30 arasındadır. Dekompresyon Hastalığı (DH)'nın, mikroembolilerin önceden kestirilemez etkileri sebebiyle hiperbarik ve hipobarik uygulamalarda ölümcül sonuçları olmaktadır. DH ile birleşmiş KPFO açıklığı klinik bir problem olmakla birlikte, kabarcıklar uzman kardiyologlar tarafından elle işaretlenmektedir. Bu problemin farklı araştırma grupları tarafından ses, imge ve video tabanlı olarak ele alınmasına rağmen, otomatik bir yöntem vasıtasıyla analizinin; gürültü, görüntüleme ve prob sabitleme gibi algoritmik ve mekanik problemlerden ötürü zor olduğu düşünülmektedir. Çalışmamızda uzun süren ve mikroemboli boyut ve sayısının değiştiği için sürekli analiz yapamayacak uzmanlar için zaman-uzamsal bir yaklaşım geliştirmeyi hedefledik. Bu tezdeki yaklaşımlar, niteliksel ve niceliksel olmak üzere iki farklı grupta ele alınmaktadır. Bu yöntemler, ilk olarak suni kabarcklar ile simülasyon ortamında test edilmiştir. Sonraki aşamada, mikroemboli ve KPFO gönüllü kişiler üzerinde, Trans Özofajyal Ekokardiyografi ve Trans Torasik Ekokardiyografi olmak üzere iki görüntüleme yöntemi vasıtasıyla incelenmiştir. Önerdiğimiz yöntemler video imgeleri üzerinde başarılı sonuçlar vermesine rağmen; düşük çözünürlük, yüksek speckle gürültüsü ve gölgeleme etmenleri yanlış alarmlara sebep olabilmektedir. Sonuç olarak, bu çalışmann KPFO analizini standartlaştırabileceği ve kabarcık tespiti konusunda faydalı olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Arterial microemboli are gas filled structures which are formed in intravascular and extravascular environment. They are characterized in spherical or ellipsoid forms which would cause diseases in a broad range from stroke to migraine. Cardiac Patent Foramen Ovale (CPFO) is considered as a congenital defect through both atria as a permeable shunt with a prevalence frequency of 25-30\% in asymptomatic population. Decompression Sickness (DCS) is a fatal disease during hyperbaric and hypobaric activities due to unestimated effects of microemboli. CPFO aperture combined with DCS is a clinical problem where bubble analysis is managed manually by special and trained cardiologists. Even this problem was considered recently by different groups within sound, image and video forms, an automated tool is considered as a challenge due to algorithmic and mechanical constraints related to noise, monitoring and probe localization. We aimed to develop a spatio-temporal methodology for clinicians which would not carry out long lasting videos where the number and the size of microemboli alter dynamically. In this thesis, developed methods are classified into two groups; qualitative and quantitative assessments. These approaches were tested initially in a simulation environment with artificial microemboli. Furthermore, microemboli and CPFO were monitored in subjects through videos using two modalities: contrast Trans Esophageal Echocardiography and contrast Trans Thoracic Echocardiography. Even our procedures would get accurate findings within videos, it is important to note that low resolution, high speckle noise, shadowing would introduce false alarms. Consequently, we conclude that this routine would standardize CPFO analysis and offer better adjustment for bubble detection.