Karaca'nın(Capreolus capreolus)Kastamonu ilindeki yayılışı ve yaşam alanlarının belirlenmesi
Determination of the distrubution and habitat types of roe deer(Capreolus capreolus)in Kastamonu
- Tez No: 348417
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER KÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Zooloji, Forestry and Forest Engineering, Zoology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Yaban hayvanlarını yaşam ortamlarıyla beraber koruyarak optimum düzeye çıkarmak, ülkemizin av ve yaban hayvanlarını kaçak ve yasadışı avcılıktan korumak yaban hayatı koruma çalışmalarının temelini oluşturmaktadır. Birçok ülkede av turizminde başı çeken türler geviş getirenler ?Ruminantia? sınıfındandır. Dolayısıyla bu sınıfa ait türlerin çoğu bulunduğu bölgelerde avlanmakta, başta trofe olmak üzere ayrıca eti de değerlendirilmektedir. Karaca (Capreolus capreolus) Türkiye?deki Cervidae (Geyikgiller) familyasının en küçük türüdür. Karaca, Avrupa?daki av turizmini yakından ilgilendiren en önemli türlerden biridir. Bu çalışma ile Türkiye av turizmi ve biyoçeşitliliği yönünden oldukça önemli bir tür olan karacanın yaşam alanları ilk kez irdelenecektir. Karacanın yayılış yaptığı önemli alanların tespitinde arazi üzerinde yapılan inceleme ve gözlemler neticesinde elde edilen bulgular kullanılmıştır. Ayrıca Orman ve Su İşleri Bakanlığı 10. Bölge Milli Parklar Müdürlüğü?nün 2008-2011 yılları arasında yapmış olduğu yaban hayatı envanter verileri kullanılarak sayısal harita programları ile elde edilen veriler ışığında sonuçlar değerlendirilmiştir. Bu tez ayrıca bu tür üzerine yapılacak çalışmalara bilimsel bir altlık oluşturacaktır.
Özet (Çeviri)
Conserving wild animals with their habitats in optimum level and protecting them from illegal hunting is our goal for wildlife conserving studies. Species under the class of Ruminantia are very popular for hunting activities. For this reason species under this class are hunting where they exist. Roe deer (Capreolus capreolus L,1758) is the smallest deer species of Cervidae family in Turkey. Roe deer (Capreolus capreolus L,1758) is very popular for hunting. This study is the first study for determining the habitat types of roe deer for our country. For determining the habitat areas, results of interviews conducted with hunters and local people, direct observations on field, inventory records of Directorate of Turkish National Parks were used. Results were analyzed using digital map softwares. This thesis will contribute to literature and will be a scientific basis for following studies.