Schıff bazı içeren bazı organik moleküllerin deneysel ve teorik olarak incelenmesi
Experimental and theoretical investigation of some organic molecules containing schiff base
  1. Tez No: 348418
  2. Yazar: GONCA ÖZDEMİR TARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAMİL IŞIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
Bu tez C17H10SN2O3Cl2, C15H10N2O2S, C12H9N2O2IS, C17H19N3O3, C18H14N2O3 ve C12H9N2O2SBr Schiff bazı tek kristallerinin X-ışını kırınımı ile yapı analizlerini ve kuantum mekaniksel hesaplamalardan elde edilen bazı özelliklerini içermektedir. İncelenen Schiff bazı tek kristalleri Ondokuz Mayıs Üniversitesi Kimya Bölümü Organik Kimya Laboratuvarından sentezlenmiştir. X-ışını kırınım verileri, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Fizik Bölümü Kristalografi Laboratuvarında STOE IPDS II difraktometresinde toplanmıştır. Moleküllerin kristal yapıları WinGX paket programı içinde bulunan SHELXS-97 programı yardımı ile direkt yöntemler kullanılarak çözülmüş ve SHELXL-97 programı yardımı ile en küçük kareler yöntemi ile arıtılmıştır. Schiff baz moleküllerinin IR ve UV-VIS spektrumları Ondokuz Mayıs Üniversitesi Kimya Bölümü Organik Kimya Laboratuvarındaki Schmadzu 8900 FT-IR ve Unicam 100 UV spektrometreleri kullanılarak elde edilmiştir. Teorik hesaplamalarda Gaussian 03W ve MOPAC 2009 paket programları kullanılmıştır. Geometrik optimizasyon 6-31G(d) baz seti ile PM3, PM6, Hartree-Fock ve Yoğunluk Fonksiyon Kuramı metodlarıyla elde edilmiştir. Geometrik parametreler, moleküler enerji, yük dağılımları, dipol momentleri, moleküler elektrostatik potansiyel haritaları, sınır orbitalleri (HOMO-LUMO) ve kimyasal sertlik değerleri teorik hesaplamalardan elde edilmiştir. Böylece x-ışınları kırınımı yöntemi ile elde edilen sonuçlara yeni bilgiler eklenmiş ve teorik çalışma ile deneysel sonuçlar desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis contains X-ray diffraction with structure analysis and some properties obtained from kuantum mechanics calculations of the C17H10SN2O3Cl2, C15H10N2O2S, C12H9N2O2IS, C17H19N3O3, C18H14N2O3 and C12H9N2O2SBr Schiff bases molecules. Investigated Schiff base single crystals were synthesized in the the Organic Chemistry Laboratory of Chemistry Department at Ondokuz Mayıs University. The x-ray diffraction data were collected on a STOE IPDS II difractometers in the Crystallography Laboratory Physics Department at Ondokuz Mayıs University. The crystal structures of the molecules were solved by using direct methods with the program SHELXS-97 and refined by using least squares refinement with the program SHELXL-97 in WİNGX package program. The IR and UV-VIS spectrums of the Schiff base molecules have been obtained by using Schmadzu 8900 FT-IR and Unicam 100 UV Spectrophometers in the the Organic Chemistry Laboratory of Chemistry Department at Ondokuz Mayıs University. The theoretical calculations were used with Gaussian 03W and MOPAC 2009 package programs. The geometry optimization was performed with PM3, PM6, Hartree-Fock and Density Functional Theory method at 6-31G(d) basis set. The geometrical parameters, molecular energies, charge distributions, dipole moments, moleculer electrostatic potantials maps, frontier orbitals (HOMO-LUMO) and chemical hardness were obtained from theoretical calculations. Thus novel information is added to the results which are handled with from x-ray diffraction method and therotical knowledge supported on with experimental results. additive information about molecules were achieved.