Farklı miktarda hidrojen peroksit ilavesinin kremanın dayanımı üzerine etkileri
  1. Tez No: 34842
  2. Yazar: BULUT KIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN ATAMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Süt Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi FARKLI MİKTARLARDA HİDROJEN PEROKSİT İLAVESİNİN KREMANIN DAYANIMI ÜZERİNE ETKİLERİ Bulut KIRIM Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Süt Teknolojisi Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Metin ATAMER 1994, Sayfa: 41 Jüri: Prof. Dr. Metin ATAMER Doç. Dr. Atilla YETİŞMEYEN Yrd. Doç. Dr. Mehmet GÜVEN Bu çalışma çiğ kremaya belli miktarlarda hidrojen peroksit ilavesinin kremanın bazı kimyasal ve mikrobiyolojik nitelikleri üzerine olan etkilerini saptamak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada seperasyon aşamasından sonra alınarak yaklaşık 30°C ye soğutulan çiğ krema üç çeşit gruba bölünmüş; birinci grup kontrol örneği olarak ayrılmış, ikinci gruba 500 ppm, üçüncü gruba ise 1500 ppm hidrojen peroksit ilave edildikten sonra 4±1°C lik soğuk depoda 30 gün süre ile depolanmıştır.ii Araştırmada hidrojen peroksiürı deneme örnekleri üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla; hidrojen peroksit ilavesini takip eden 1., 15. ve 30 günlerde; titrasyon asitliği, pH, peroksit değeri, tirozin, asit değeri analizleri ve toplam bakteri ve psikrofllik bakteri içeriği testi ile duyusal testlerden koku ve görünüş puanlamaları yapılmıştır. Böylece hidrojen peroksit katımı ve depolama süresinin çiğ kremanın anılan nitelikleri üzerine etkisi belirlenmiştir. Sonuç olarak; 500 ppm ve 1500 ppm hidrojen peroksit katımı depolama süresi boyunca çiğ kremanın mikrobiyolojik kalitesini korumasının yanısıra; lipoliz, proteoliz ve asitlik gelişimini de önlemektedir. Ancak çiğ kremanın oksidatif stabilitesi bu uygulamadan olumsuz yönde etkilenmektedir. Duyusal niteliklerden koku ve görünüş özellikleri ise, depolama süresince başlangıca yakın düzeyde kal maktadır. ANAHTAR KELİMELER: Hidrojen peroksit, krema dayanımı, soğuk de polama.
Özet (Çeviri)
İÜ ABSTRACT Master Thesis THE EFFECTS OF ADDING DIFFERENT QUANTITIES OF HYDROGEN PEROXIDE ON KEEPING QUALITY OF CREAM Bulut KIRIM Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Milk Technology Supervisor: Prof. Dr. Metin ATAMER 1994, Page: 41 Jury: Prof. Dr. Metin ATAMER Asist. Prof. Dr. Atilla YETİŞMEYEN Asist Prof. Dr. Mehmet GÜVEN This study has been carried out to determine the effects of addition dif ferent quantities of hydrogen peroxide on some chemical and microbiological pro perties of raw cream. After the cream separation the raw cream which was cooled to 30°C, was divided into 3 groups. The first group has been taken as a control. To the second and third groups. 500 ppm. and 1 500 ppm of hydrogen peroxide were added, respectively. Afterwards; they were stored for 30 days at 4±1°C. For the purpose of examining the effects of hydrogen peroxide on the samples, following the hydrogen peroxide addition, titratable acidity, pH, peroxide va-iv lue, tyrosine and acid value analysis, count of total and psychrophilic bacteria and evaluation of odour and appearance were caried out during the 1., 15. and 30. days of storage period. Thus the effect of hydrogen peroxide addition and the storage pe riod on the mentioned properties of raw cream. As a result, addition of hydrogen peroxide at the level of 500 ppm and 1500 ppm protected the microbiological quality of the raw cream and besides that it prevented the development of lipolysis, proteolysis and acidity. However, this tre atment had a negative effect on the oxidative stability of the cream. Nevertheless du ring the storage period odour and appearance of the samples stayed nearly the same quality as at the beginning. KET WORDS: Hydrogen peroxide, cream, keeping quality of cream cold storage.