Yaprak gübresi ( proteinate ) uygulamalarının elmada ( Malus domestica cv starkspur golden delicious ) meyva verim ve kalitesi ile sürgün gelişimi üzerine etkilerine
- Tez No: 34843
- Danışmanlar: PROF. DR. MENŞURE ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
1 ÖZET YAPRAK GÜBRESİ (PROTEİNATE) UYGULAMALARININ ELMADA (MALUS DOMESTİCA CV STARKSPUR GOLDEN DELICIOUS) MEYVE VERİM VE KALİTESİ İLE SÜRGÜN GELİŞİMİ ÜZERİNE ETKİLERİ Gülay PEHLİVAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr.Menşure ÇELİK 1994, Sayfa: 53 Jüri: Prof.Dr.Menşure ÇELİK Jüri ; Prof. Dr. Mahmut AYPER Jüri: Prof. Dr. Ali TANRISEVER Bu çalışmada kullanılan amino asidi kileyti yaprak gübresi Proteinate 12 mineral, organik ve inorganik azot ve 5 vitamin içermektedir. Bu gübrenin % 0.2 ve % 0.4'lük iki dozu, 5 değişik uygulama ile, ilki taç yaprakları dökümünden hemen sonra başlamak üzere, üçer hafta aralıklarla üç ayrı zamanda, katlamalı ve katlamasız (1, 1 + 1, 1 + 1 + 1) yapılmış, uygulamalar taban gübresi (N, P.K) verilmiş ve verilmemiş ağaçlarda aynen tekrarlanmıştır. Araştırma 5 tekrarlı tesadüf parselleri deneme desenine göre 50 ağaç üzerinde yapılmıştır. Verim artışı oram istatistiksel olarak önemli bulunmamıştır. Yaprak gübresinin en yüksek verim artış oranım taban gübresiz % 0.4'lük tek uygulama (% 39.2) sağlamış, bunu taban gübreli % 0.2'lik üçlü uygulama (% 19.6) izlemiştir. Ağacın birim gövde kesit alanına düşen verim artışı oram en fazla % 10.8 ile taban gübresiz % 0.2'lik ikili uygulamadan elde edilmiştir. Yaprak gübresi extra meyve oranım önemli ölçüde arttırmıştır. En fazla artışlar taban gübresiz % 0.2'lik ikili uygulama (% 74.5) ve taban gübreli % 0.4'lük tek uygulamadan (% 68.3) elde edilmiştir. Bahçe toprağına N, P, K gübreleri uygulaması, yalnız başına meyve verimini ortalama % 15.3, extra meyve oranını da ortalama % 17.9 arttırmıştır.11 Proteinate uygulamalarının meyve kabuk rengi, meyve eti sertliği, meyvelerin titre edilebilir asit miktarı ve suda eriyebilir toplam kuru madde oranları ile ağaçların sürgün uzunluğu üzerine etkileri önemli olmamıştır. Meyve tutum oranının arttırmadan, meyve iriliğini arttırarak meyve seyreltme gereksinimini bir ölçüde düzenlemiş olması Proteinate'nin dikkate değer bir katkısı olarak değerlendirilebilir. Araştırmamızda en iyi sonuçlar, taban gübresi ile birlikte % 0.4'lük tek ve % 0.2'lik ikili amino asiti kileyti yaprak gübresi uygulamalarından elde edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Elma, amino asid kileyti (Proteinate), Yaprak gübresi, yaprak uygulaması, proteinate
Özet (Çeviri)
İİİ ABSTRACT Master of Science Thesis THE EFFECT OF PROTEINATE FOLIAR FERTILIZER ON FRUIT YIELD AND QUALITY AND SHOOT GROWTH OF APPLE (MALUS DOMESTICA BORCH. CV. STARKSPUR GOLDEN DELICIOUS) Gülay PEHLİVAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Horticulture Supervisor: Prof.Dr.Menşure ÇELİK 1994, Page: 53 Jury: Prof.Dr.Menşure ÇELİK Jury : Buof..Ur. Mahmu t AYFER Jury:Bp-of.»©r.Ali TAWRISEV3R In this work, amino acid chelated foliar fertilizer Proteinate, contains 12 minerals, 5 vitamines and organic and inorganic N. Five treatments consisted of 0.2 % or 0.4 %. Proteinate solutions and 3 application time with 3 weeks intervals, initiated at the end of petal fall, as 1, 1 + 1, 1 + 1 + 1 sprays were practiced. All treatments were repeated at fertilized and non fertilized soil conditions. Randomized plot design with 5 replications on 50 trees were used. The rates of the yield increase were not statisticaly significant. The highest rate (39.2 %) was obtained from the signle application of 0.4 % consantration at non fertilized soil conditions. It is followed by triple application of 0.2 % consantration, at the fertilized soil condition, as a rate of 19.6 %. The rate of the yield increase per unit area of trunk cross section of the tree was the highest (10.8 %) on the double application of 0.2 % consantration at non fertilized soil condition. Foliar fertilizer was achieve a considerable increase on the rate of extra fruit. The highest increase of the extra fruit rate (74.5 %) was obtained from double application of 0.2 % consantration, at non fertilized soil condition. It is followed by 0.4 % single application at the fertilized soil condition, as a rate of 68.3%. NPK fertilizers applicaion to the orchard soil alone was increased the avarage fruit yield as 15.3 % and extra size fruit rate as 17.9 %.IV The effects of different Proteinate treatments on fruit skin color, flesh firmness, amount of soluble solids and acids in the juice and on the shoot growth of the trees were not significant The increase of the rate of large fruits, without significant increase of fruit set and yield could be considered a valuable regulatory effect of Proteinate, for the need of fruit thinning. The greatest response was obtained from 0.4 % single and 0.2 % double applications of amino acid chelated foliar fertilizer when was used together with soil fertilizers. KEY WORDS: Apple, amino acid chelate (Proteinate), foliar fertilizer, foliar application, proteinate