Karaman ili şehir merkezi ve Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Yunus Emre Yerleşkesinin elektromanyetik kirlilik haritasının çıkarılması
Obtaining the electromagnetic pollution map of Karaman city and Karamanoğlu Mehmetbey University Yunus Emre Campus
- Tez No: 348484
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ AKDAĞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Elektromanyetik kirlilik günümüzde her geçen gün daha fazla dikkat çeken bir konudur. Dünyada ve ülkemizde bu konudaki çalışmalar hızla artmaktadır. Günlük hayatta kullandığımız bu cihazlardan kaynaklanan elektromanyetik alanların canlı yapılar üzerindeki uzun vadede etkilerinin araştırılabilmesi için kaynak ihtiyacı vardır. Bu çalışmada, Karaman İli Merkez ilçesi, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Yunus Emre Yerleşkesi ve Mersin Üniversitesi Çiftlikköy Yerleşkesi?nde ölçüm sonuçlarına dayanan sayısal elektromanyetik kirlilik haritası çıkartılmıştır. Elektromanyetik alan ölçümü AM, FM, VHF, UHF, WLAN, GSM ve 3G uygulamalarının kullandığı 100 KHz ile 3 GHz frekans aralığında yapılmıştır. Ölçümler Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu onaylı cihazlar ile ilgili yönergelere uygun olarak Drive Test yöntemi ile yapılmıştır. Alınan ölçüm değerleri kullanılarak iki boyutlu ve üç boyutlu tematik haritalar oluşturulmuştur. Bu tematik haritalar kamuoyunun anlayabileceği şekilde renklendirilmiş ve isimlendirilmiştir. Haritalar kamuoyunun bilgisine sunulmak üzere internet üzerinden paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Electromagnetic pollution is the more remarkable subject daily. In our country and world, studies of this subject are rapidly increased. There is a resource needs to research the long term effects of electromagnetic fields generated by daily used devices. In this study, the electromagnetic maps of Karaman City Capital and Karamanoglu Mehmetbey University Yunus Emre Campus was obtained by the measurements values. Electromagnetic field strength measurements consist of AM, FM, VHF, UHF, WLAN, GSM and 3G applications frequency bandwidth between 100 KHz and 3 GHz. Measurements were got by devices confirmed by Information and Communication Technologies Authority and instructions of Drive Test Technique. 2D and 3D tematic maps were created by the measurements values. These tematic maps were colored and named as easy as public use. Maps were shared on internet to public opinion.