Supramoleküler elektronik ve yapay fotesenteze yönelik moleküler kabloların hazırlanması ve fiziksel özelliklerinin incelenmesi
Preparation of molecular cable and investigating its physical properties for supramolecular electronics and artifical photosynthesis
- Tez No: 348485
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KASIM OCAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Kimya, Energy, Physics and Physics Engineering, Chemistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışma, temel olarak doğada milyonlarca yıldır var olan temel kavram ve prensiplerin taklit edilerek yeni malzemeler, cihazlar ve sistemler tasarlama amacını taşımaktadır. Bu çalışmada yeşil kükürt bakterilerinde fotosentez tepkimelerinin gerçekleştirildiği klorozom olarak adlandırılan birimlerde bulunan klorofil molekülerinin kendiliğinden-organizasyon özelliğinden yararlanılara kmoleküler kabloların elde edilmesi hedeflenmiştir. İlk basamakta Klorofil molekülünün merkez atomu olan Mg (magnezyum) atomu yerine Zn (çinko) atomu getirilerek sentezlenen çinko klorofil yapıları hazırlanmıştır. İkinci basamak olarak, hazırlanan çinko klorofil yapılarının uygun yüzeylerdeki kablo formundaki yapıları mikroskobik mertebede gözlenmiş ve kablo yapıları karakterize edilmiştir. Son olarak moleküler kablo-çubuk yapılarının iletkenlikleri üzerine çalışmalar yapılmış olup nano metre boyutunda iletkenlikleri saptanmıştır. Bu çalışma kapsamında elde edilen bulgular ışığı altında moleküler kabloların özellikle yenilenebilir enerji alanında büyük bir rol oynayabileceği düşünülmüştür. Moleküler kabloların tasarlanıp güneş ışığı altındaki verimi, doğada bulunan mekanizmaların taklit edilmesi, supramoleküler elektronik, nano malzemeler ve anahtarlar gibi yeni malzemelerin keşfi için bize büyük fırsatlar vermektedir
Özet (Çeviri)
This study is intended to design a new materials, devices and systems by imitating fundamental concepts and principles in nature over millions of years. In this study aimed to achieve moleculer cables or wires from green sulfur bacteria which has special units is called klorozom. The reactions of photosynthesis become in chlorophly molecule which properties is the chlorophly molecules could get self-assembly easily at klorozom. The first step was to change the central atom chlotophly molecule which is Mg instead of Zn by using the synthesis of zinc chlorophly derivatives. The second step was to get some cable forms on the some surface which are oxide silikon, mica and HOPG surfece. The cables was prepared from the synthesis of zinc chlorophly and the cable forms has characterized. Lastly, there were same searching on whather the moleculer cables conductivity or not. In the light of the findings of this study, the molecular thought to play a major role in the field of renewable energy. Desining the molecular cables for its efficiency under sunlight imitation mechanisms found in nature, supramolecular electronics, nano materials and for the discovery of new materials such as keys gives us great opportunities.