Havlu kumaşlarda ilmek yapısının görüntü analiz işleme teknolojisi ile analizi
A study of piles formation in terry towelling on image processing technology
- Tez No: 348520
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜNGÖR DURUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
İlmekli yapının ilme karakteristlik özelliklerinin matematiksel modellemesinin çıkartılması bu çalışmanın esas amaçlarındandır. Elde edilen sonuçların havlu kumaş üretiminde kullanılarak nitelikleri geliştirilmiş bir yapı elde edilmesi hedeflenmiştir. Bu kapsamda fiziksel özellikleri önceden belirlenmiş havlu kumaş numuneleri üretilmiş ve numuneler incelenmiştir. Üretilen numunelerin hav yapıları embedding yöntemiyle mikroskop altında görüntüleri incelenmiş ve görüntüleri elde edilmiştir. Bu görüntüler imaj analiz yöntemiyle bilgisayarda irdelenmiştir. Ayrıca numune üretiminde kullanılan ipliklerin oluşturabileceği ilme formu oluşturulan platform üzerinde gerçekleştirilmiş ve görüntüler bilgisayar ortamında incelenerek veriler elde edilmiştir. Elde edilen verilerin değerlendirilmesi ile matematiksel bir model oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aims of the study is set up a mathematical model of yarn loop for terry towelling and more qualified terry towelling structure with using the reseach results. Samples having a known specification were produced and analyzed. All loop formation of images was obtained under the microscope and analyses with image program. And also, a platform has been set up to measure of yarn loop formation. The sample of loop form on the platform has been taken a photograph with the microscope and examined by computer. A mathematical model was created with the evaluation of the data obtained.