Ev tekstili ürünlerinin performans özelliklerine kullanım ve yıkama koşullarının etkileri
Effects of usage and laundering conditions on performance properties of hometextiles
  1. Tez No: 422088
  2. Yazar: FİLİZ ERSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VİLDAN SÜLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Tekstil sektörü içerisinde önemli bir alan olan ev tekstil sektörü son yıllarda yakaladığı trend doğrultusunda özellikle ülkemiz açısından önemli bir sektör olarak kendini göstermektedir. Ev tekstili ürünlerin kullanım performansının önceden bilinmesi özellikle yoğun olarak bu gruptaki ürünleri kullanan otel, tatil köyü gibi işletmeler açısından oldukça önem taşımaktadır. Ev tekstili ürünlerinin farklı alt ürünlerini bir arada kullanan ve kullanım koşulları gereği bu ürünleri daha kısa sürede yenilemek durumunda olan bu tip işletmeler için ürünün beklenen performans özellikleri daha da ön plana çıkmaktadır. Bu araştırma konunun bu yönünü inceleyerek, çok kullanılan ve çok sık yıkanan, bunun sonucu olarak da farklı özellikler açısından beklenen süreden daha önce performansını kaybeden bu ürünlerle ilgili temel bir inceleme yaparak, kullanım süresini belirleyen bazı faktörlerin etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Deneysel çalışma için otel grubu 7 tip havlu kumaş ve 11 tip nevresim olmak üzere beyaz renkli toplam 18 tip ürün test edilmiştir. Yıkama işlemi öncesinde tüm deney materyalinde yapısal özellikler incelenmiş, sonrasında 1, 5, 25 ve 50 endüstriyel yıkama yapılarak tüm havlularda 10 adet, tüm nevresimlerde 11 adet farklı özellik test edilmiş ve değerlendirilmiştir. Deneysel çalışmada kullanılan havlu ve nevresim kumaşların tamamı için temel yapısal özellik testlerinin yanı sıra endüstriyel yıkama öncesi ve yıkama döngüleri sonrası çarpıklık, boyut değişimi, kopma mukavemeti, yırtılma mukavemeti, halkadan çekme, beyazlık derecesi testleri yapılmıştır. Havlu kumaşlar için ayrıca hidrofillik ve havludan ilmek çekme kuvvetinin belirlenmesi testleri yapılmış, sadece nevresim kumaşları için ter çözeltisi ile işlem yapılarak beyazlık derecesindeki değişim değerlendirilmiştir. Yalnızca nevresim kumaşlarda boncuklanma özelliği de incelenmiştir. Yapılan istatistiksel değerlendirmeler ile ürün tipinin ve yıkama sayısının elde edilen sonuçlar üzerindeki etkisi incelenmiş ve konu ile ilgili standartlarda test edilen ürünlerin istenen performans özellikleri ile deney sonuçları karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Knowing the usage performance of the home textile products previously is essential for the enterprises such as hotels and holiday villages which uses these kinds of products generally. The performance properties expected from a product come into prominence for the enterprises which use different products and renew these types of products very fast due to the usage conditions. This research aims to examine the effects of the factors which determines the life time via performing a basic investigation about the products which loose their performance earlier than expected as a result of being widely used and often washed by examining the aspect of the subject. In experimental study, totally eighteen types of products in white color including 7 types of towels and 11 types of bed sheets suitable for hotels were tested. 11 different properties for bed sheets and 10 different properties for all types of towels were tested and evaluated before washing and after after 1, 5, 25 and 50 industrial washing cycles. In experimental study, deformity, dimensional stability, breaking strength, tearing strength, pulling out from a hole and whiteness index were tested in addition to determination of structural parameters of the towels and the bed sheets before and after industrial washing cycles. Additionally, hydrophility and pulling out from a hole tests were performed for the towels. But for the bedsheets, only change in white index values after treatment with perspiration solutions were evaluated. Pilling tendency was investigated only for the bedsheets. The effects of the type of product and the washing cycle on the results were investigated with statistical evaluations and the testing results were compared with the performance properties as mentioned in the related standard.