Chironomus riparius agg.'nin larval morfometrik ölçümleri ve pupal kılıf (Exuviae) teşhisi
Larvae morphometric measurements and pupal Exuviae identification of Chironomus riparius agg
- Tez No: 348545
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA DURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada, laboratuvar koşulları altında Chironomus riparius agg. Meigen, 1804 türüne ait larvalar yumurta kitlesinden başlayarak ergin aşamasına kadar yetiştirilmiş, larva ve pupal kılıf örneklerinin teşhisi ve morfometrik ölçümleri yapılmıştır. Chironomus riparius agg. yumurtalarının hafif eğri silindirik formda hidrofilik bir jel olan yumurta kitlesi içerisinde dairesel sıralı şekilde olduğu görülmüştür. İncelenen 26 yumurta kitlesi başına ortalama 394 yumurta tespit edilmiştir. Chironomus riparius agg.?nin oda sıcaklığında (24 oC) larvaların yumurtadan 1 - 2 gün içerisinde çıktığı ve bir jenerasyonu 30-60 gün arasında tamamladığı gözlenmiştir. Dyar (1890) metoduna göre, kafa kapsülü uzunluğunun (LFa-Po) büyüme ortalama oranı 1,62 ± 0,10 ve vücut uzunluğunun (BL) ortalama büyüme oranı ise 1,64 ± 0,11 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Chironomus riparius agg. Meigen, 1804 was reared from eggs eclosion to adults emergency under laboratory conditions. In addition, morphometrics on identification of larvae and exuviae were identified. The collected egg masses exposed a gelatinous matrix of cylindrical aspect, and consisted of an egg string radially arranged and organized into a pseudo spiral form. The average egg amount per 26 observed egg masses was found 394. Under the controlled room temperature (+24 oC) conditions, duration of hatching was completed in 1-2 days. The duration of generation was completed in 30-60 days. According to Dyar?s Rule, growth proportion of length of the head capsule (LFa-Po) was measured as 1,62 ± 0,10 while the body was 1,64 ± 0,11. The larval instars were clearly separated by comparing the scales of LFa-Po and BL.