Mogan (Ankara) gölündeki sazan (Cyprinus carpio L., 1758) ve kadife (Tinca tinca L., 1758) balıklarının besin tipleri ve beslenmelerinde mevsimsel değişimler
The food items and seasonal variation in feeding of carp (Cyprinus carpio L., 1758) and tench (Tinca tinca L., 1758) in mogan lake
  1. Tez No: 16646
  2. Yazar: SİBEL ATASAGUN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA KARABATAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 31
Özet
n ÖZET Yüksek Lisans Tezi MOGAN (ANKARA) GÖLÜNDEKİ SAZAN (Cyprinus carpio L., 1758) VE KADİFE (Tınca tinca L., 1758) BALIKLARININ BESİN TİPLERİ VE BESLENMELERİNDE MEVSİMSEL DE?İŞİMLER Sibel ATASAGUN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji AnabilimDalı Danışman : Doç.Dr. Mustafa KARABATAK 1991, Sayfa: 31 Jüri : Doç.Dr. Mustafa KARABATAK Prof.Dr. Mustafa KURU Doç.Dr. Olcay OBALİ Mogan gölündeki Sazan (Cyprinus carpio L., 1758) ve Kadife (Tinca tinca L., 1758) balıklarının beslenme özelliklerini saptamak amacıyla Nisan 1990 - Aralık 1990 tarihleri arasında yapılan bu çalışmada 91 Sazan ve 116 Kadife balığına ait sindirim kanalı (barsak) muhtevası incelenmiştir. Sazanın sindirim kanalı içeriğinde Bentik (Diptera, Oligochaeta), Zooplanktonik (Cladocera, Copepoda, Rotatoria, Ostracoda) ve fitoplanktonik (Cyanophyta, Chlorophyta, Bacillariophyta, Euglenophyta) organizmalar ile bitki parçaları, organik detritus ve çamur bulunmuştur. Tükettiği besinin başlıcaları ise zooplanktonik ve bentik organizmalar ile detritus teşkil etmiştir. Tükettiği besinlerin kompozisyonu ile besleme oranı mev simlere göre az çok değişiklik göstermektedir. Çalışma süresi boyunca en hızlı ve iyi beslenmeyi yaz ve sonbahar aylarında, en yavaş beslenmeyi ise sonbahar sonlarında ve kış aylarında gösterdiği saptanmıştır.İÜ Kadife balığı sindirim kanalı içeriklerinde de sazanın sindirim kanalı içeriğinde saptandığı gibi bentik, zooplanktonik, fitoplanktonik organizmalar ile bitki parçaları, detritus ve çamur gözlenmiştir. Aynı zamanda kadife balığıda sazan gibi en hızlı ve iyi beslenmeyi yaz ve sonbahar aylarında yapmaktadır. Bu balığında besininin başlıcalarını sırasıyla; zooplanktonik, bentik organizmalar ile detritus teşkil etmektedir. Sazan ile hemen hemen aynı grup organizma ve besin maddeleriyle beslenme göstermekle beraber, sazana göre daha çok Chironomus (bentik) ve Daphnia (Cladocera) tükettiği ve daha obur olduğu gözlenmiştir. Omnivor özellik gösteren bu 2 türün benzer habitatlarda ve özellikle gölün dip bölgelerinde beslendikleri, dolayısıyla besin rakibi durumunda oldukları ortaya çıkmıştır. Anahtar Kelimeler : Mogan gölü, Sazan (Cyprinus carpio, L.) kadife {Tinea tinea L.), sindirim kanalı, zooplankton, fitoplankton, bentik organizma, mevsimsel değişim.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Masters Thesis THE FOOD ITEMS AND SEASONAL VARIATION IN FEEDING OF CARP (Cyprinus carpio L., 1758) AND TENCH {Tinea tinea L., 1758) IN MOGAN LAKE Sibel ATASAGUN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Biology Supervisor : Assoc.Prof.Dr. Mustafa KARABATAK 1991, Page: 31 Jury : Assoc.Prof.Dr. Mustafa KARABATAK Prof.Dr. Mustafa KURU Assoc. Prof.Dr. Olcay OBALİ In this study, in order to determine feeding habits of carp (Cyprinus carpio L, 1758) and tench {Tinea tinea L., 1758) in Mogan Lake between April 1990 and December 1990, alimentary canal contents of 91 carp and 116 tench samples were examined. Benthic (Diptera, Oligochaeta), zooplanktonic (Cladocera, Copepoda, Rotatoria, Ostracoda) and phytoplanktonic (Cyanophyta, Chlorophyta, Bacillario- phyta, Euglenophyta) organisms and organic detritus, mud and plant pieces were found in alimentary canal content of carp. Food mainly consumed by Carp are zooplankton and benthic organisms with detritus. Its feeding rate and composition of consuming food are shown slightly variation in term of seasons. It was determinated that feeding rate of carp was very high in months of summer and autumn and very slow in months of winter and last of autumn during in this study.Plant pieces, detritus and mud, benthic, zooplanktonic organisms were observed in alimentary canal of tench as in those of carp. At the sametime, feeding rate of tench is high in months of summer and autumn as carp. Principal food of this fish are zooplanktonic, benthic organisms and detritus, respectively. As well as tench feeds on same organisms and food items, it was greedy and consumed chironomids (benthic) and Daphnia (Cladocera) more than Carp. This two species having similarly habitat and omnivor feed in the bottom zone of lake, therefore, it was determinated that there was competation on food between tench and carp. Key words : Mogan Lake, Carp (Cyprinus carpio L., 1758), Tench {Tinea tinea L., 1758), alimentary canal, zooplankton, phytoplankton, benthic organisms, seasonal variation.