Eğirdir Gölü köprü avlağı bentik faunası üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 13055
  2. Yazar: AYŞEGÜL BİLDİREN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜLŞEN TİMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Bu çalışmada Eğirdir gölü Köprü avlağı bentik faunasının kalitatif ve kantitatif yapısı incelenmiştir. Bentik organizmaları içeren materyal Köprü avlağında belirlenen 3 istasyondan 1989 yılı Kasım ayından 1990 yılı Temmuz ayına kadar her ay littoral zondan demir çerçeve, sublittoral ve profundal zonlardaı Ekman kepçesi yardımıyla alınmıştır. Sublit toral ve profundal zonlardan alınan bentik materyal muhtelif göz aralıklı elek serisinden yıkanarak geçirilmiştir. Bentik fauna % 4'lük formaldehit içinde tespit edilmiştir. Sadece Oligoc- haeta grubu organizmalar % 5'lik magnezyum klorür ile narkoze edildikten sonra % 70'lik alkolde muhafaza edilmiştir. Köprü avlağı bentik faunasını Oligochaeta, Hirudinea, Isopoda, Amphipoda, Turbellaria, Diptera, Ephemeroptera, Pelecypoda ve Gastropoda olmak üzere 9 değişik bentik organizmanın oluşturduğu 2 tespit edilmiştir. Bu organizmaların m2 deki % oranları: % 70.87 Mollusca, % 19.86 Oligochaeta, % 5.98 Crustacea, % 2.89 Chironomidae larvaları, % 0.40 diğer fauna grupları olarak bulunmuştur. Köprü avlağında bentik faunanın biyomas ağırlığı ortalama 86.41 gr olarak hesaplanmıştır. Mollusklar hariç tutulduğunda bentik 2 faunanın ağırlığı 8.75 gr/m2 olduğu tespit edilmiştir. Kalitatif ve kantitatif bulgulara göre Eğirdir gölü Köprü avlağı bentik faunası oligotrof göllerin karekterini göstermiştir. Bentik fauna, mevsimsel olarak örnekleme istasyonlarına ve zonlara göre değişiklik göstermiştir. VIII
Özet (Çeviri)
SUMMARY The present work was carried out to study, quality and quantity of the benthic fauna at Köprü Fishing ground in Eğirdir lake. Benthic samples were collected from sampling sites of littoral, sublittoral and profundal zones during November, 1989 and July, 1990 at every men th. The samples were taken from sublittoral and profundal zones by Ekman bager and quadrate metal frame from littoral zone. The profundal and sublittoral samples were washed on varied meshed sieve with clean water. The oligochaets were fixed in 70 % alcohol after anesthesia by 5 % magnesium chlorid. The rest of benthic fauna elements were fixed in 4 % formalin. In this study, 9 benthic fauna groups were observed. These were included oligochaets (Tub if ex sp. and lumbricidae), Hirudinae, Isopods (Asellus şp.), amphipods ( Gammarus pul ex and Gammarus duebeni), Turbellaria, dipterans (Chironomus thummi, Cryp tochi ronomus defectus, Cryptotendipes holsatus, Procladius sp. ), Ephemeroptera, pelecypods (Dreissena polymorpha and Pisidium sp. ), gastropods (Lymnaea peregra, Planorbarius corneus, Theodoxus fluviatilis, Valvata sp., Hydrobia sp., Bithynia p s eudemmeri c i a and Horatia punarbasa). At the Köprü fishing ground on an average 1974 benthic individuals were found per square meter. The percentage of organisms represented by molluscs 70.87 %, oligochaets 19.86 %, crustaceans 5.98 %, chironomids 2.89 % and the other benthic fauna 0.40 %. IX2 Benthic biomass were estimated 86.41 gr/m including 2 the shell of molluscs. It is concluded 8.75 gr/m without molluscs. Köprü fishing ground of Eğirdir lake benthic fauna showed oligotrophic character according to the finding of quality and quantity characters. The benthic fauna were varied seasonally according to sampling sites and zones.