Saf demir ve demir mobilden alaşımlarının bazı sulu ortamlardaki korozyonu
The Corrosion of pure iron and iron molybdenum alloys in aqueous media
- Tez No: 34856
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUAMMER CANEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
1 ÖZET SAF DEMİR VE DEMİR MOLİBDEN ALAŞIMLARININ BAZI SULU ORTAMLARDAKİ KOROZYONU Zarife MISIRLIOGLU Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri EnstitUsU Kimya Bölümü Anabil im Dalı Danışman: Doç. Dr. Muammer CANEL 1994 Sayfa:201 JUri: Doç. Dr. Muammer Canel Prof.Dr. Saadet Üneri Prof. Dr. Mustafa Doruk Bu çalışmada molibdenin yapıcı etkilerini daha iyi açıklığa kavuşturmak üzere Fe, Mo, 304 ve 316 çelikleri için demirin aktif, pasif, transpasif bölgelerini içine alacak biçimde -1500 ile 2300 mV arasında dönüşümlü akım potansiyel eğrileri (cyclic voltametry) elde edilmiştir. Çalışma ortamı olarak nötr sodyum sülfat, asitli H,S0^ ve HC1 çözeltileri ve çeşitli derişimde sodyum hidroksit çözeltileri kullanılmıştır. Elektrotlar her deneyden önce mekanik olarak parlatılmış, yağı giderilmiş ve -1500 mV'da 1 dakika indirgenmiştir. Mo'nin pasiflik bölgesinin sodyum sülfat çözeltisi içinde en geniş olduğu, sodyum hidroksidin pasiflik bölgesini soy yönde, sülfürik asit ve tuz asidinin aktif yönde daralttığı gözlenmiştir. Sülfürik asid ve tuz asidi çözeltileri içinde transpasif çözünme 400 mV (DKE) dolayında başlamakta, H^SO^ içinde anodik çözünme 2300 mV'a kadar akım salınımları ile artarak sürmektedir. Tuz asidi içinde çatallı bir akım maksimumundan sonra akım azalarak ikinci pasiflik bölgesi göstermektedir. Sodyum hidroksit çözeltileri içinde transpasif çözünmenin derişime göre değiştiği saptanmış.ve tuz asidi çözeltisinde gözlenen transpasif çözünme pikinden önce bir çözünme piki daha bulunmuştur. Sülfürik asit ve sodyum hidroksit çözeltilerine yeterince sodyum klorür eklenince, tuz asidi çözeltisindeki gibi, çatallı çözünme piki ve ikinci pasiflik bölgesi oluştuğu gösterilmiştir. ikinci pasiflik bölgesinde akımın azalması, molibden yüzeyinde oluşan oksitlere ek olarak güç çözünen molibden klorür ya da oksit klorür bileşiklerinin örtücü etkisiyle açıklanmıştır. Sülfürik asit çözeltisi içinde 304 ve 316 çeliklerinin pasif olduğu bölgede molibdenin transpasif çözündüğü gözlenmiştir. Molibdenin asitli ortamda transpasif çözünme potansiyeline kadar pasif kaldığı, çelik yüzeyini yerel korozyonlara karsı koruduğu, bu potansiyelden sonra çözeltiye HMoO^" iyonu olarak geçen anyonların inhibitor etkisiyle koruyabi 1 ecegi düşünülmüş tür. Anahtar kelimeler : Korozyon, pasiflik, çukur korozyonu, Dönüşümlü Voltametri, akım potansiyel eğrileri, aktif çözünme, transpasif çözünme
Özet (Çeviri)
11 ABSTBACT Ph.D. Thesis THE COREOSION OF PURE IRON AND IRON MOLYBDENUM ALLOYS IN AQUEOUS MEDIA Zarife MISIRLIOGLU Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemistry Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Muammer Canel 1994, Page: 201 Jury : Assoc. Prof.Dr. Muammer Canel Prof. Dr. Saadet Üneri Prof.Dr. Mustafa Doruk In this study, a cyclic voltammetric study of iron, molybdenum 304 and 316 steel electrodes have been performed within the active and transpassive regions of iron (-1500 +2300 mV) in order to be able to explain the positive effects of molybdenum. The experiments were performed in neutral solutions of Na^SOi, acid solutions of E^SOj and HC1 and oasic solutions of NaUH at different concentrations. The electrodes were mechanically polished, degreased in acetone and reduced at -1500 mV for 1 minute before each experiment. The passivity region of molybdenum in ^SOj was the largest where as the passivity region in NaOH was seen to decrease towards the noble direction and the passivity region in HC1 in the active direction. The transpassive dissolution was seen to start, in H^SO^ and HC1, at +400 mV (SCE). The dissolution region in H^SO, continues up to 2300 mV, where as in HC1 after a fork-like maximum a secondary passivation region can be observed. The transpassive dissolution region in NaOH was seen to be dependant on concentration. A second dissolution peak was observed before the transpassive dissolution peak in HC1. With the addition of a sufficient amount of NaCl to NaOH and H^SO^ solutions curves resembling those in HC1 solutions were obtained. The decrease in current in the secondary passivation region was explained with the formation of molybdenum chloride or oxychloride structures on the surface. Molybdenum was seen to show transpassive dissolution in the region where 304 and 316 steels showed passivity in ^SO^ solutions. This was explained by the fact that molybdenum probably protects the steel surface from pitting corrosion until the transpassive region in acidic medium, followed by the inhibitive effect of HMoO^" ions formed. Keywords : Corrosion, passivity, pitting corrosion, Cyclic Voltametry, I-V currents, active dissolution, transpassive dissolution