Konya-Çumra sulamasında su dağıtımı ve kullanım etkinliği
Water distribution and water-use efficiency in Konya-Çumra irrigation project
- Tez No: 34855
- Danışmanlar: PROF.DR. TURHAN AKÜZÜM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
ÖZET Doktora Tezi KONYA- ÇUMRA SULAMASINDA SU DA?ITIM VE KULLANIM ETKÎNLÎ?Î Belgin ÇAKMAK Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarımsal Yapılar ve Sulama Anabil im Dalı Danışman: Prof.Dr. Turhan AKÜZÜM 1994, Sayfa: 134 Jüri: Prof.Dr. Turhan AKÜZÜM Prof.Dr. Mehmet KARA Doç. Dr. Süleyman KOD AL Bu çalışma sulama projelerinin su dağıtım ve kullanım etkinliğinin belirlenmesinde izlenecek metodun geliştirilmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmada yapılan çalışmalar 4 grupta toplanmış ve bu amaçla Fiziksel Etkinlik başlığı altında tarla su uygulama ve iletim randımanları. Tarımsal Etkinlik başlığı altında su dağıtım performansı, Yönetim Etkinliği baslığı altında, sulama zamanı, optimum bitki deseni, sulama yönetimi, planlı su dağıtımı ve bitki desenindeki değişiklikler, Ekonomik Etkinlik başlığı altında ise sulama oranı, proje ekonomisi ve su ücretleri konuları incelenmiştir. Konya-Çumra sulama projesinin I. Esas kısmı araştırma alanı olarak seçilmiştir. Proje alanında optimum bitki deseni doğrusal programlama tekniğine göre QSB bilgisayar yazılımı ile belirlenmiş, sulama yönetimi CROPWAT bilgisayar yazılımı ile değerlendirilmiş ve projenin ekonomik analizi DASI bilgisayar yazılımına göre yapılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Sulama şebekesi, su iletim randımanı, su uygulama randımanı, optimum bitki deseni, sulama yönetimi, su dağıtım performansı, ekonomik analiz, QSB, CROPWAT, DASI.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Ph. D. Thesis WATER DISTRIBUTION AND WATER-USE EFFICIENCY IN KONYA- ÇUMRA IRRIGATION PROJECT Belgin ÇAKMAK Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Farm Structures and Irrigation Supervisor: Prof.Dr. Turhan AKUZÜM 1994, Page: 134 Jury: Prof.Dr. Turhan AKÜZÜM Prof.Dr.Mehmet KARA Assoc. Prof.Dr. Süleyman KODAL The main purpose of this study was to determine the method of water distribution and water use efficiencies of the irrigation projects. The service areas of the main canal 1 of The Konya-Cumra irrigation project were selected for monitoring and evaluation. The physical, agricultural, management and economic performances of the scheme were investigated under the headings of field application and conveyance efficiencies, water delivery performances, irrigation schedule, crop pattern, management, water delivery, irrigation ratios and water charges. Optimum crop pattern of the project area was determined by QSB programme, and irrigation management was evaluated by CROPWAT programme. DASI programme was used for economic analysis of the project area. KEY WORDS: Irrigation scheme, Water conveyance efficiency, water application efficiency, economic analysis, optimum crop pattern, irrigation management, irrigation delivery performance, economic analysis, QSB, CROPWAT, DASI.