Uçuş hattı seviyesi bakım işlemlerinde toplam verimli bakım sisteminin uygulanabilirliği
Applicability of total productive maintenance in flight line maintenance operations
  1. Tez No: 348586
  2. Yazar: OSMAN BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Toplam Verimli Bakım (TVB), çalışanların kullandıkları donanım hakkındaki bilgilerini arttırma, düzenli bakım yapma, düzenli işyeri tasarlama konularındaki problemlerin kaynağına inip yeniden tekrarlanmayacak şekilde çözme yaklaşımlarıyla önce sıfır duruşu; sonra sıfır hatayı hedefleyen bir yönetim sistemidir. TVB, altı büyük kayıp olarak adlandırılan; arıza kayıplarını, hazırlık ve ayar kayıplarını, kısa süreli duruş ve boşta çalışma kayıplarını, hız kayıplarını, kalite kayıplarını, ürün kayıplarını yok etmeyi; hiç olmazsa azaltmayı hedefler. Yapılan çalışmalar, TVB?ın kararlı bir şekilde uygulanması halinde; üretim giderlerini, arızaları, müşteri şikâyetlerini ve daha önemlisi iş kazalarını azalttığı, verimliliği ve toplam donanım etkinliğini arttırdığını göstermektedir. Bu çalışmada öncelikle bakım, TVB, uçak bakım kavramları ele alınmış ve TVB?ın tarihsel gelişimi ile uygulamaları özetlenmiştir. Ayrıca, kayıtlarında F?16 Blok 30 uçakları bulunan bir askeri havacılık kuruluşunda uçuş hattı seviyesi bakım işlemlerinde TVB uygulamaları sonucu elde edilen kazanımlar değerlendirilmiştir. Yapılan TVB uygulamaları sonucunda uçak bataryası ile, Düşük Basınç Svici (DBS) [Low Pressure Switch, LPS] ünitesinden kaynaklanan arıza oranlarında ve kayıp malzeme kaynaklı olay sayısında azalma meydana geldiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
TPM is a management system which aims firstly zero stop afterwards zero defect with increasing the employee?s knowledge about the equipment, orderly maintenance, orderly workshop and descending problems origin and solving it never to repeat again. TPM aims to ignore or reduce the effects of ?six big losses? as breakdowns, set up times, lost time due to idling and minor stoppages, adjustment times, reduced speed and process defects. The studies show that a successfully applied TPM may reduce the manufacturing costs, sudden stops, customer complaints and labour accidents; increases the productivity and the total equipment efficiency. In this study, the terms of maintenance, total productive maintenance and aviation maintenance was introduced and the implementation steps and history of TPM was explained. Finally, the results of implementing TPM in flight line (organizational) level maintenance operations in a military aviation foundation with F-16 Block 30 aircrafts were evaluated. The results showed that the failure rates of aircraft battery and low pressure switch and the number of lost item events were reduced.