Manisa ve çevresindeki bağlarda 1977-1986 yılları arasında zararlı olan böcekler ve bu böceklere karşı uygulanan savaşım yöntemlerinin gelişimi
The Investigations over the harmful insects in Manisa and surrounding vineyards and the developments of the contention methods against to these insects from 1977 up to 1986
- Tez No: 3487
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENİZ KISMALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Entomoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
65 ÖZET Bu çalışmada, Manisa ve çevresindeki bağlarda zarar lı olan böcekler ve bu böceklere karşı uygulanan savaşım yön temlerinin 1977-1986 yılları arasındaki durumunun verilmesi amaçlanmıştır. Manisa il Müdürlüğü Bitki Koruma Şubesi ve Horozköy Bağcılık Araştırma Enstitüsünden elde edilen veriler doğrultusunda zararlı olan böcekler ve bunlara karşı kullanılan ilaçlar saptanmıştır. Zararlı olan bu böcekler, Drepanothrips reuteri, Anopb.otb.rips vitis, Haplothrips globiceps, Planococ- cus citri, Parthenolecdnium corni, Anomala osmanlis, Otiorhynchus sulcatus, Megamecus schevketi. Lobe si a botrana, Ino ampelophaga ve Noctua comes' dir. Bu zararlılardan. Thrips'lere karşı Carbaryl'li i- laçlar kullanılmakta ise de çiftçiler tarafından tavsiye dışı kullanılan Methyl-parathion'lu ilaçların da etkili olduğu gözlenmiştir. Planococcus citri ve Parthenölecanium cor- ni'ye karşı önceki yıllarda yazlık beyaz yag+ilaç karışımı kullanılırken 1979 yılından sonra teknik talimat gereği yazlık yağlar uygulamadan kaldırılmıştır. Anomala osmanlis ile 1986 yılında mücadeleye başlanmış olup uygulamalar Methyl- parathion'lu ilaçlarla yapılmıştır. Otiornynchus scitus, Otiorhynchus sulcatus, Megamecus schey- keti mücadelesinde ise Carbaryl'li preparatların yerine 198266 yılından sonra Methyl-parathion etkili maddeli ilaçlarım daha çok kullanıldığı görülmüştür. Ayrıca tavsiyelerde yer almadığı halde kullanılan sentetik pyretroitler de zararlıyı kontrol edebilmektedir (Anonymous, 1982). Salkım güvesi savaşımında ise 1977 yılından beri erken uyarı çalışmaları yapılarak savaşa başlama zamanı saptanmaktadır. 1977 yılında yalnız Alaşehir'de ve çekici yem tuzakları kullanılarak yapılan erken uyarı çalışmaları, 1985 yılında Alaşehir, Salihli, Sarıgöl, Saruhanlı, Turgutlu ve Merkez îlçede ve feroman tuzakları kullanılarak yapılmıştır. Böylece yapılan bu çalışmalarla gereksiz yere yapılan ilaçlamalar önlenmiş, ilaçlama zamanı tam olarak saptanmış, üründe kalite ve kantite artışı sağlanarak çevre kirlenmesi ve parasal kayıplar azaltılmaya çalışılmıştır. Son yıllarda Lobesia botrana ' ya karşı çok ilaç kullanılmasına karşın özellikle Durs- ban 4, KeldSta. 2 E ve Zolone liquid en fazla kullanılan ve en etkili ilaçlar olmuşlardır. Bu ilaçlar kırmızı örümcekleri de kontrol edebildiğinden yaydın olarak kullanılmaya başlamıştır.^^(I). Manisa îl Müdürlüğü Bitki Koruma Şube Müdürlüğü elemanlarından Ziraat Yüksek Mühendisi Cengiz Delibalta ile kişisel görüşme.67 Î22 S5££i22İîSSâ ' ya karŞ:L ise genellikle Carbaryl ve Endo sülfan etkili maddeli ilaçlar kullanılmıştır. î?22İIBa. 2222§,i]a ^-se ^9^3 yılında Îzmir-Kemalpaşa ve Ber- gama( Kozak) bağlarındaki yayılışı dikkate alınarak Ma nisa Bitki Koruma Şube Müdürlüğü tarafından 1984-1986 yılları arasında mücadele programı hazırlanmış ve uygu lanmıştır. Mücadele de Methyl-paratnion,Emdosülfan ve Chlorpyrifos-ethyl etkili maddeli ilaçlar kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
68 SUMMARY THE INVESTIGATIONS OVER THE HARMFUL INSECTS IN MANÎSA AND SURROUNDING VINEYARDS AND THE DEVELOPMENTS OF THE CONTENTION METHODS AGAINST TO THESE INSECTS FROM 1977 UP TO 1986. In this study, it is aimed to specify the harmful insects and their applicated medications, in Manisa and surrounding vineyards between the years of 1977 and 1986. By the help of the informations, helded by Manisa Province Administration Plant Protection Departeraent and Horozköy viticulture Research Institute, the harmful in sects and the insecticides using against them, are to be fixed. These harmful insects are Anaphothrips vitis, Drepanothrips reuteri, Haplothrips globiceps, Planoçoccus citri, ParthenolecQnium corni, Anomala osmanlis, Otiorhgn- O.Sct4-oat chus sulcatus, M e game c us schevketi, Lobesia bot r ana, Ino ampelophaga and Noctua comes. Against to thrips the insecticides, containing Car- baryl, are using. Some farmers have used the insecticides containing Methyl-parathion out of recommendation. But it has been noticed that these insecticides were also effective, To resist the Planococcus citri and ParthenolecQni- um corni in previous years summer white oil mixed with in secticides w9s using. After 1979 due to the technical.'...-.. ' «69 instruction white oils were taken away from application. The contention against to Anomala osmanlis has begun in 1986 and the insecticides, containing methyl-parathion, are used. In the Otiorhynchus scitus, Otiorhynchus sulcatus and M e game c us schevketi contention after 1982, insectici des including methyl-parathion, are commonly used instead of insecticides containing Carbaryl, Although it was not been recommended, the synthetic Pyrethroids oan also cont rol the harmful insects. Since 1977 "by the help of foraasting system the time for contention against to Lobesia botrana are deter mining. In 1977 forcasting system have been made only in Alaşehir byusing attractive traps with Eugenol. In 1985 these studies made in Alaşehir, Salihli, Sarıgöl, Saru- hanlı, Turgutlu and in central province by using phero- mone traps. So with these applications, the unnecessary medication is prevented, medication time is accurately determined, the quality and quantity of the product is increased, environmental pollution is diminished and mo netary losses is decreased. In the previous years to re sist the Lobesia botrana lots of insecticides are used, but especially Dursban 4, Reldan 2E and Zolone Liquid70 are mostly used, and found effective. These insectici des- çan also control the red spider mites. Now, they are being used commonly. The insecticides contai ning Carbaryl and Endosülphan are generally used against Ino ampelophaga. Noctua Comes has spread over in the vineyards of Îzmir-Kemftlpaşa and Bergama-Kozafe in 1>85» Manisa Plant Protection Department Administration has prepared a contention program and has applied it. In this con tention the insecticides containing Methyl-parathion, Endosülphan and Chlorpyrif os-ethyl are used.