Günyüzü (Eskişehir) ve çevresinin florası
Flora of Günyüzü (Eskişehir) and environs
  1. Tez No: 348613
  2. Yazar: ÖMER KORAY YAYLACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMÜHAN POTOĞLU ERKARA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 243
Özet
Araştırma alanı Günyüzü (Eskişehir) ve çevresini kapsamaktadır. Damarlı bitkiler için Davis?in kareleme sistemine göre araştırma alanının tamamı B3 karesinde karayosunları için Henderson?ın kareleme sistemine göre ise B7 karesi içerisinde yer almaktadır. Floranın belirlenmesi için 2011-2013 yılları arasında araştırma alanından 2430 damarlı bitki örneği ve 100 zarf karayosunu örneği toplanmıştır. Toplanan bitki örnekleri herbaryum tekniklerine uygun olarak preslenip kurutulmuştur. Floristik liste hazırlanırken APG III sistemi kullanılmıştır. Yapılan tayinler sonucunda; 82 familya, 404 cins, 803 tür ve tür altı damarlı bitki taksonu ve 9 familya ya ait 12 cins ve bunlara bağlı 24 karayosunu taksonu tespit edilmiştir. Araştırma alanındaki damarlı bitki taksonları fitocoğrafik bölgelerine göre; % 20,67?si İran-Turan, % 10,09?u Akdeniz ve % 6,48?i Avrupa-Sibirya elementi olarak tespit edilmiştir. Çok bölgeli veya fitocoğrafik bölgesi bilinmeyenlerin oranı ise % 62,76?dır. Endemizm oranı % 19,55?tir.
Özet (Çeviri)
This study has carried out Günyüzü (Eskişehir) and environs. For the vascular plants according to Davis? grid system the research area situated in B3 square and for mosses according to Henderson? grid system the research area situated in B7 square. To determinate the flora of research area, 2430 vascular plant samples and 100 envelopes mosses samples have collected between 2011-2013. Collected plant specimens have pressed and dried in accordance with the herbarium techniques. APG III system has used in the preparation of the floristic list. As a result of the assignments of collected samples, 803 taxa belonging to 404 genera and 82 families of vascular plans and 24 moss taxa belonging to 9 genera and 9 families have been identified. According to the phytogeographic regions of the vascular plant taxa on research area, Iranian-Turanian with a ratio of 20.68%, Mediterranean with a ratio of 10.08%, European-Siberian with a ratio of 6.48%. Multi-zone or phytogeographical region of unknown rate is of 62.76%. Endemism rate of these are 19.55%.