İvesi koyunu yetiştiriciliği yapan bir işletmede asezonal kızgınlığın eksojen hormon uygulamaları ile artırılması olanakları
The possibilities of increasing estrous in the out of season by using exogen hormons at the private farm engaged Awassi sheep breeding
- Tez No: 348626
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN TORUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma, Adana İli Çukurova ilçesi Salbaş Beldesinde özel bir koyunculuk işletmesinde yürütülmüştür. Denemede, yetiştiriciliği yapılan 45 baş ivesi ırkı şişek koyun kullanılmıştır. Araştırma, asezonal dönemde koyunların kızgınlığa gelmesini sağlamak, doğum oranını ve çoğuzluğu olumlu yönde arttırmak amacıyla yapılmıştır. Denemede kızgınlığı sağlamak amacıyla iki farklı progesteron uygulaması (MAP ve CIDR) yapılmış ve bir de kontrol grubu oluşturulmuştur. Her grupta 15 baş koyun kullanılmıştır. Deneme, istatistiki olarak Oranların Farkına Ait Hipotez Testi kullanılarak analiz edilmiştir. Yapılan istatistik analiz sonucunda; kızgınlık oranı, MAP ve CIDR uygulamalarında % 100,0 yani iki gruptaki 15'er koyunun hepsi kızgınlığa ulaşmış ancak kontrol grubundaki koyunların hiçbirinde kızgınlık görülmemiştir. Gruplarındaki doğum oranı sırası ile MAP % 33,33 ve CIDR % 40,00 olarak bulunmuştur. istatiksel olarak doğum oranları üzerine bir farkın olmadığı ancak CIDR'ın etkisinin daha fazla olduğu belirlenmiştir. Gruplardaki çoğuz doğum oranları ise MAP % 40,00 ve CIDR % 16,66 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in a private sheep breeding farm in Salbaş Town of Çukurova District of Adana City. A total of 45 Awassi ewes were used. In the trial the aim of the study was to provide the estrous out of season, to increase the birth rate and multiple births. Two different types of progesteron applications (MAP and CIDR) were applied to provide estrous and a control group was created. 15 Awassi ewes were used in each group. This trial statistically analyzed by using Hypotesis Test of Rates Differences. According to results of statistical analyses; estrous rates were % 100,0 observed in MAP and CIDR groups, this means all 15 ewes have showed estrous in each groups but none of the ewes have showed estrous in control group. The birth rates of MAP and CIDR applied groups were found; % 33,33 and % 40,00 respectively. Statistically CIDR's effect on birth rate is detected higher. In MAP and CIDR groups multiple births were observed as ; % 40,00 and % 16,66 respectively.