Potasyum (K) katkılı BSCCO süperiletkeninin fiziksel özelliklerinin araştırılması
The effect of potassium (K) substitution on the physical properties of BSCCO superconductor
  1. Tez No: 348627
  2. Yazar: EMİNE YALAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Physics and Physics Engineering, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmanın amacı, Polimer metodu ile üretilen BSCCO süperiletken sistemine yapılan Potasyum (K) katkısının bu sistemi nasıl etkilediğini incelemektir. Bu amaçla çalışmada ilk olarak süperiletkenlerin yapısı ve fiziksel özellikleri ile ilgili bazı teorik bilgiler, diğer kısımlarda ise hazırlanan örneklerin yapısal, elektriksel ve magnetodirençler gibi bazı fiziksel özellikleri verilmiştir. Bu amaçla BSCCO süperiletkenlerin XRD, SEM, EDX, R-T ve M-H analizleri yapıldı. Sonuçlar TAFF modeli ile yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effect of potassium substitution on BSCCO superconductors prepared by polymer matrix method. First of all, the physical properties of superconductors and some theoretical knowledge have been introduced. And then, the other parts of the structural, electrical and magnetoresistivity properties of the prepared samples have been presented. So the properties of K substituted superconductors have been analyzed by using XRD, SEM, R-T, M-H curves. The results of that study have been interpreted by TAFF model.