Türkiye' de doğal olarak yetişen ve kültürü yapılan bazı crocus türlerinde somatik embriyogenesis' in araştırılması
Investigation of somatic embryogenesis in some crocus species (Crocus sativus L., crocus ancyrensis, crocus pallasii subs. pallasii) grown naturally in Turkey
  1. Tez No: 348633
  2. Yazar: BAŞAR SEVİNDİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN YEŞİM YALÇIN MENDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Ziraat, Biotechnology, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma kapsamında; ülkemizde doğal olarak yetişen ve kültürü yapılan bazı Çiğdem türlerinin (Crocus sativus L., Crocus ancyrensis, Crocus pallasii subs. pallasii) somatik embriyogenesis yöntemi ile çoğaltılması ve Crocus sativus türünde histolojik analizler ile kallus oluşum safhalarının gözlenlenmesi amaçlanmıştır. Ülkemizin önemli bir genetik zenginliği olan bu bitkinin in vitro koşullarda çoğaltım olanaklarının araştırılması amacıyla, soğan eksplantları kullanılarak in vitro rejenerasyon denemeleri kurulmuştur. Denemede bitki büyüme düzenleyicilerinden; NAA (0, 0.5, 1, 2 mgL-1), BA (0, 0.5, 1, 2 mg L-1), 2 iP (0, 0.5, 1, 2 mg L-1) ve 2,4-D (0, 0.5, 1, 2 mg L-1)'nin farklı kombinasyon ve konsantrasyonları kullanılarak bitkilerin in vitro'da gelişim ve farklılaşmaları gözlenmiştir. Çalışma sonucunda; tüm Crocus türlerindeki eksplantların embriyojenik kallusa dönüşüm oranı, kallus yapısı, embriyojenik kallusların embriyoya dönüşüm oranı, embriyo aşamaları ve eksplantların canlılık oranı incelenmiş ve sadece Crocus sativus L. türünde, kallus oluşumunun başlangıç zamanı histolojik analizler ile saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to propagate some Crocus species which are cultivated and grown naturally in our country (Crocus sativus L., Crocus ancyrensis, Crocus pallasii ssp. pallasii) using somatic embryogenesis technique and to observe the stages of callus growth histologically for only Crocus sativus L.species . In vitro regeneration experiments were conducted using corm explants belong to different Crocus species to search micropropagation possibilities of this plant which is a valuable genetic resource of Turkey. In the experiments, different plant growth regulators; NAA (0, 0.5, 1.0, 2.0 mg L-1), BA (0, 0.5, 1.0, 2.0 mg L-1), 2 iP (0, 0.5, 1.0, 2.0 mgL-1) and 2,4-D (0, 0.5, 1.0, 2.0 mgL-1) combinations and concentrations were used to determine the growth and development of plants , As a result, conversion ratio of explants to the embryogenic callus, conversion ratio of embryogenic callus to embryo, investigation of embryo stages, survival ratio of explants were investigated for all Crocus species and the beginning stage of callus formation in C. sativus L. was determined via histological analysis.