Çukurova bölgesinde ikinci ürün susam (Sesamum indicum L.) tarımında farklı ekim yöntemlerinde oluşturulan farklı bitki yoğunluklarının verim ve kalite üzerindeki etkileri
The effect of single and twin planting paterns on yield and important agricultural characterisc of second cropped sesame Sesamum indicum L.)
  1. Tez No: 348634
  2. Yazar: HALİL BAKAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL HALİS ARIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Tarla Bitkileri Bölümü Araştırma Alanında 2012 yılında ikinci ürün yetiştirme sezonunda yürütülen bu çalışmada, farklı ekim yöntemlerinin ve ekim sıklıklarının susamda verim ve önemli tarımsal özelliklere etkileri belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmada; tek sıralı klasik ekim yönteminde ve çift sıralı ekim yönteminde 5, 10, 15, 20 ve 25 cm sıra üzeri olacak şekilde ekim yapılmıştır. Ekimde; Muganlı-57 susam çeşidi materyal olarak kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; dekardaki bitki yoğunlu azaldıkça, tohum veriminin belirli bir noktaya kadar arttığı saptanmıştır. Klasik ve çift sıralı ekim yönteminde sıra üzeri mesafenin 15 cm' den daha fazla olması, dekara tohum veriminde azalmaya neden olmuştur. Tohum verimine, dal sayısı, bitki başına kapsül sayısı, bitki boyu ve bin tohum ağırlığı gibi özelliklerin olumlu ve önemli düzeyde etkilediği belirlenmiştir. Dekara en yüksek tohum verimi, 15 cm sıra üzeri mesafesinde ve çift sıra ekim yöntemiyle yapılan ekimlerden elde edilmiştir (112.97 kg/da). Dekardaki bitki yoğunluğu arttıkça, bitki boyu ve protein oranı artmıştır. Fakat her iki ekim yönteminde de birim alandaki bitki yoğunluğu azaldıkça, bin tohum ağırlığı, kapsül sayısı, dal sayısı, yağ oranı ve yağ verimi değerleri artmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of different planting methods and plant densities on yield and important agronomical traits of sesame in the second crops growing season in 2012. In the study conventional single row and twin row planting configurations arranged in 5,10,15,20 and 25 cm between plans and also Muganlı-57 sesame cultivar were used. According to the results it was found that seed yield was increased to some extent as plant density was decreased. Distances more than 15 cm between plants in conventional and twin row planting configurations led to an decrease in seed yield per hectare. Number of branches, capsules per plant, plant height, 1000 seed weight influenced significantly and positively seed yield. The highest seed yield per hectare was obtained from twin row method and 15 cm distance between plants. Plant height and protein content were increased as plant density was increased. However, in both planting configurations 1000 seed weight, number of branches, oil content an oil yield were increased as plant density in the unit area was decreased.