Bis(3-Aminopropil)amin bağlı silika jel ile Cr(VI) iyonlarının adsorpsiyonu ve zenginleştirilmesi
Adsorption and preconcentration of Cr(VI)ions on bis(3-Aminopropyl)amine-bonded silica gel
  1. Tez No: 348654
  2. Yazar: ELİF AKYÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada bis(3-aminoporpil)amin bağlı silika jel (BAPA-SG) ile Cr(VI) iyonlarının adsorpsiyonu ve zenginleştirilmesi incelendi. Kolon katı faz ekstraksiyon yöntemi ile yapılan zenginleştirme çalışmalarında çözelti pH'ı, çözelti hacmi, elüent çözeltisinin türü ve hacmi, numune akış hızı, çözelti hacmi, bazı anyon ve katyonların girişim etkisi gibi çeşitli parametrelerin etkileri incelendi. Cr(VI) iyonu için kantitatif geri kazanımlar pH 2,0'de elde edildi ve 5,0 mL 2 mol L-1 HCl çözeltisi kullanılarak elüsyonu yapıldı. Diğer taraftan pH 2,0'de Cr(III) iyonunun adsorpsiyonu % 5'in altında bulundu. Böylece geliştirilen bu yöntem ile her iki iyonu içeren numuneden Cr(VI) iyonları seçimli olarak ayrılabilir ve tayin edilebilir. Cr(VI) iyonları için zenginleştirme faktörü 200 ve geliştirilen metodun gözlenebilme sınırı (LOD) 0,11 ?g L-1 bulundu. Geliştirilen yöntem çeşitli su numunelerine başarıyla uygulanarak Cr(VI) tayin edildi. Kesikli yöntem ile yapılan Cr(VI) adsorpsiyon çalışmalarında karıştırma süresi ve sıcaklığın etkisi incelendi. Ayrıca Cr(VI) adsorpsiyon denge verileri Langmuir ve Freundlich izoterm modellerine uygulandı ve Langmuir eşitliğinin denge verilerine uyumlu olduğu bulundu. Langmuir izoterminden BAPA-SG'nin Cr(VI) adsorpsiyon kapasitesi 75,5 mg g-1 olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
In this study, adsorption and preconcentration of Cr (VI) ions using bis(3- aminoporpil) amine bonded silica gel (BAPA-SG) were examined. Effect of various parameters such as solution pH, solution volume, eluent solution type and volume, sample flow rate, volume of solution and interference effects of some anions and cations were investigated in the preconcentration studies carried out by column solid phase extraction method. Quantitative recoveries of Cr (VI) ions were obtained at pH 2.0 and their elution was made using 5,0 ml of 2 mol L-1 solution of HCl. On the other hand, adsorption of Cr(III) ions at pH 2.0 was below 5%. So, Cr(VI) ions selectively can be separated and determined from the sample containing both Cr(VI) and Cr(III) using this developed method. The preconcentration factor of Cr(VI) ions was 200 and detection limit was found to be 0.11 ?g L-1. Cr(VI) was successfully determined in various water samples by application of the developed method. The batch adsorption studies of Cr(VI) performed for investigation of contact time and temperature effects. In addition, adsorption equilibrium data of Cr(VI) was applied for the Langmuir and Freundlich isotherm models and the Langmuir equation was found to be compatible with the equilibrium data. Adsorption capacity of BAPA-SG for Cr(VI) was calculated as 75.5 mg g-1 by Langmuir isotherm.