BİS(3-aminopropil)amin bağlı silika jel ile pd (II) iyonlarının zenginleştirilmesi, ayrılması ve adsorpsiyonu
Preconcentration, separation and adsorption of pd (II) ions on BIS(3-aminopropyl)amine bonded silica gel
- Tez No: 259123
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA İMAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada, bis(3-aminopropil)amin bağlı silika jel sentezlendi. Sentezlenen modifiye silika jel elementel analiz ve FT-IR spektroskopisi ile karakterize edildi.Katı faz ekstraksiyon tekniği kullanılarak modifiye silika jel ile doldurulmuş kolonda Pd (II) elementinin zenginleştirilme şartları incelendi. Çözelti pH'ı, çözelti hacmi, akış hızı, elüsyon çözeltisi türü ve matriks iyonları gibi faktörlerin etkileri incelendi. Paladyum iyonunun uygun zenginleştirme koşulları belirlendi. Ayrıca Pd (II) iyonlarının seçimli adsorpsiyonu kolon ve kesikli yöntemde çalışıldı. Geliştirilen bu metot paladyum geri kazanımı amacıyla kullanılmış oto katalizörüne ve paladyumun tayini için standart referans madde olan platin cevher numunesine uygulandı. Paladyum ve diğer metal iyonlarının konsantrasyonlarının tayini için Alevli Atomik Absorpsiyon Spektrometresi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, bis(3-aminopropyl)amine bonded silica gel was synthesized. The prepared material was characterized by elemental analysis and FT-IR spectroscopy.Preconcentration conditions of Pd (II) were investigated on the modified silica gel loaded column by using solid phase extraction technique. The effects of parameter such as pH of solution, volume of solution, flow rate, type of eluent solution and matrix ions were investigated. Optimum preconcentration conditions were determined. Furthermore, selective adsorption of palladium (II) ions was studied at batch and column methods. The developed method was applied to spent auto catalyst for palladium recovery, and to platinum ore which is standard reference material for the determination of palladium content. Flame atomic absorption spectrometry was used for the determination of palladium and other metal ions concentrations thorough the study.