Resource allocation algorithms for statistical QoS guarantees in MIMO cellular networks
Çok-girişli çok-çikişli (ÇGÇÇ) hücresel ağlar için istatistiksel servis kalitesi isterleri gözeten kaynak yönetimi algoritmalari
- Tez No: 348706
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR ERÇETİN, DOÇ. DR. ÖZGÜR GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Çok Girişli Çok Çıkışlı (ÇGÇÇ) anten teknolojisi, ek güç ve/veya bant genişliğine ihtiyaç duyulmadan, kablosuz kanal kapasitesini artırması ve güvenilir iletişim sağlaması nedeniyle son yıllarda oldukça ilgi çekmektedir. Bu sebeple, ÇGÇÇ anten teknolojisinin kablosuz yerel ağlar (LAN) (802.11n) gibi günümüz kablosuz ağlarında geniş kullanım alanı bulduğu gibi, 4G gibi yeni-nesil hücresel ağlarda da kullanılması beklenmektedir. Son yıllarda, yeni-nesil ağların artan veri hızlarını desteklemelerinin yanısıra, türdeş olmayan rötar gibi kullanıcı servis kalitesi isterlerini karşılayabilmeleri önem kazanmaya ve kilit bir özellik olmaya başlamıştır. Bu tezde, çok kullanıcılı hücresel ağlardaki uca yönelim sistemlerinde sınırlı zaman ve güç kaynaklarının eniyileme yöntemleriyle yönetimi, aynı anda ÇGÇÇ kanal getirilerinden faydalanılarak ve türdeş olmayan kullanıcı servis kalitesi isterleri göz önünde bulundurularak, kullanıcıların etkin kapasiteleri üzerinden tanımlı fayda işlevleri toplamları üzerinden orantılı adil servis sağlayan iki farklı temel algoritmayla değerlendirilmiştir; zaman paylaşımı algoritması (ZPA) ve güç paylaşımı algoritması (GPA). Kullanıcılara servis, ZPA'da dinamik olarak girişim sakınımlı ayrık zaman paylaşımlı ışın biçimlendirmeyle, GPA'da ise üst üst kodlama ile yapılan eş zamanlı iletimde güç kontrollü girişim yönetimiyle verilmektedir. ZPA'da her çerçevede tüm kullanıcıların kanal durumlarına bağlı olarak, her kullanıcıya en iyi uzunlukta ayrık zaman tahsisi yapılmaktadır. GPA'da ise kaynak paylaşımı tüm kullanıcıların kanal durumlarının uzun süreli ortalamaları göz önünde bulundurularak gerçekleştirilmektedir. Çalışmada, gerçekçi kanal modelleri ile çeşitli kullanıcı servis kalitesi isterleri göz önünde bulundurularak alınan çözümsel verilerle ve yapılan benzetim ortamı deneyleriyle, önerilen algoritmaların etkinlikleri gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Multiple-input-multiple-output (MIMO) antenna technology has attracted significant interest in recent years due to its great potential to increase wireless capacity and to provide reliability without extra power and/or bandwidth consumption. Thus, MIMO antenna technology finds wide employment in current wireless networking standards such as wireless LAN (IEEE 802.11n) and it is also expected to be employed in the next-generation systems such as 4G cellular networks. Moreover, as the diversity in services provided to mobile users increases, the capability to support diverse delay quality-of-service (QoS) requirements arises as a key feature of next-generation networks. This thesis investigates resource allocation schemes in the downlink channel of MIMO cellular networks serving multiple users with di fferent delay QoS requirements. This work speci fically focuses on proportionally fair resource allocation algorithms that optimize the aggregate system utility given in terms of