Hizmetiçi eğitim kurslarının bilişim teknolojileri öğretmenlerinin mesleki ve kişisel gelişimine etkisi
Effect of inservice training courses on information technology teachers' professional and personal development
- Tez No: 348743
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmanın amacı; Bilişim Teknolojileri (BT) öğretmenlerinin Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen hizmetiçi eğitim kurslarına yönelik algılarını tespit etmek ve bu kursların BT öğretmenlerinin mesleki ve kişisel gelişimlerine etkisini incelemektir. Yapılan araştırma karma bir desene sahiptir. Araştırmanın nitel olarak desenlenen kısmı 2011-2012 eğitim öğretim yılında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Aksaray Hizmetiçi Eğitim Enstitüsü?nde açılan merkezi bir kursa katılan 15 kursiyer ile gerçekleştirilmiştir. Görüşme yöntemi ile elde edilen veriler içerik analizi ile analiz edilmiştir. Sonuçlara göre; kursiyerlerin hizmetiçi eğitim kurslarını seçerken en çok önem verdiği konular; kurs içeriği, mesleki gelişime etkisi ve kursun verildiği yer olarak belirlenmiştir. Hizmetiçi eğitimin öğretmenlerin mesleki ve kişisel gelişime yönelik algıları ise çoğunlukla yeni bilgi öğrenme, mesleki deneyim, sosyal etkileşim ve yeni arkadaşlar edinme olarak belirtilmiştir. Araştırmanın nicel kısmı ise 196 BT öğretmeninin katılımıyla gerçekleşen anket ile yapılmıştır. Öğretmenlerin hizmetiçi eğitim algılarının cinsiyet, yaş ve mesleki kıdeme bağlı olarak farklılaşıp farklılaşmadığı bağımsız gruplar t-testi ile araştırılmıştır. BT öğretmenlerinin hizmetiçi eğitim algılarının; kurslara katılım sayısına, kurs türüne, kursun verilme zamanına ve kursu veren eğiticiye göre farklılaşıp farklılaşmadığı ise tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ile araştırılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, BT öğretmenlerinin hizmetiçi eğitim algıları; cinsiyete, yaşa ve kursu veren kişiye göre farklılık göstermemektedir. Fakat BT öğretmenlerinin hizmetiçi eğitim algıları; mesleki kıdeme, kurs katılım sayısına, hizmetiçi eğitim türüne ve kursun verilme zamanına göre ise anlamlı farklılık gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca elde edilen veriler doğrultusunda öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the perceptions of Information Technology (IT) Teachers about the courses which are held by The Ministry of Education and search effects of these courses on IT Teachers? personal and professional development. The research has a mixed design. The part of the research that was designed qualitatively was carried out by 15 trainers who participated in a central course in Aksaray In-service Training Center that was opened by The Ministry of Education. The data obtained by interview method were analyzed by content analysis method. According to the results, the most important subjects - while the participant trainers are choosing the in-service training courses - are course contents, effects on personal and professional development, and the place where the course is given. In-service training teachers? perceptions are mostly determined as learning new information, professional experience, social interaction and making new friends. The quantitative part of the research conducted done by a questionnaire that was carried out by 196 IT teachers. Whether teachers? in-service training perceptions differ in gender, age and professional seniority or not was searched by means of independent groups t-test. Whether the IT teachers? in-service training perceptions differ in course participant numbers, kind of the course, the time of the given course and the person who give the course was searched by one - way analysis of variance (ANOVA). According to the obtained inputs, in-service training perceptions of ICT teachers differ in gender, age and the person who gives the course. But the perceptions of IT teachers do not differ in professional seniority, course participant number, the kind of in-service training and the time when the course is given. Moreover, by means of obtained data, suggestions are presented base on the findings.