Darülfünûn İlâhiyat Fakültesi Mecmuası'nda yayınlanan tarih ile ilgili makaleler ve sosyal bilgiler eğitiminde kullanılabilirliği
The Articles of History Pressed in Darülfünûn, the faculty of theology and usage at the education of social studies
  1. Tez No: 348747
  2. Yazar: AYŞEGÜL ÜMMÜHAN ŞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACI AHMET ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Darülfünun İlahiyat Fakültesi 1900 'de açılmış, 1914 yılında medreselerin tek bir çatı altında toplanması kararı üzerine kapatılmıştır. 1924 yılında Tevhid-i Tedrisat kanunu ile tekrar açılan bölüm, 1933 yılına kadar varlığını sürdürmüştür. 9 senelik kısa bir sürede oldukça başarılı olan fakültenin çıkardığı derdi, önemli tarihi kaynaklar arasında sayılmaktadır. Sosyal Bilgiler Eğitimi, her türlü sosyal disiplinden faydalanmayı kendisine ilke edindiğinden bu dergide yayımlanan makalelerden nasıl yararlanılabileceği sorusu üzerinde durulmaya çalışılmıştır. Dergilerin Mezhepler ve Dinler tarihi konulu makaleleri tezin ana konusunu oluşturmaktadır. Türkiye'nin kültür çeşitliliği düşünüldüğünde ve yenilenene Sosyal Bilgiler konuları da göz önüne alınırsa,bu makalelerden daha faydalanılabileceğinin düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The Faculty of theology at Darülfünun (the University of İstanbul) was opened in 1900 and İt was closed after the decision of making all the universities together in one place. In 1924 by the law of ( Tevhid-i Tedrisat) the Unity of Education the faculty was opened again and it was existed by 1933. In a short period like 9 years the faculty was very successful and it pressed a magazine which was as regarded as an important historical resource. The education of social studies knows how to use all kinds dicipline, it has been studied in this work on the question of how to exploit the articles which was pressed in that magazine. It is pointed an sectarians and the History of Religions in the articles. It is thought that we can much more exploit from this articles when we think about the variety of culture and re-newed subjects of social studies.