İlköğretim 6, 7 ve 8. sınıf öğrenci velilerinin fen ve teknoloji dersinde verilen performans görevlerine yönelik tutumlarının incelenmesi
The study of the primary school 6th, 7th and 8th graders' parents' attitudes towards their children's science and technology performance projects
  1. Tez No: 348748
  2. Yazar: SUNA KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AFYON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırmada; ilköğretim 6, 7 ve 8. sınıftaki öğrenci velilerinin Fen ve Teknoloji dersinde verilen performans görevlerine yönelik tutumlarını belirlemektir. Ayrıca; veli tutumlarının cinsiyet, yaş, sosyoekonomik durum, eğitim durumları, çocuklarının cinsiyeti ve çocuklarının okudukları sınıfları bakımından tutumlarında anlamlı bir farklılaşmaya neden olup olmadığı incelenmiştir. Araştırma, 2011-2012 eğitim öğretim yılında Konya ili Selçuklu ve Meram ilçelerinde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı resmi ve özel ilköğretim okulları ile dershanelere giden tesadüfî örnekleme yoluyla seçilen ilköğretim 6, 7 ve 8. sınıfta okuyan 627 öğrencinin velisine uygulanmıştır. Bu araştırmanın yürütülmesinde genel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmayla ilköğretim 6, 7 ve 8. sınıf Fen ve Teknoloji ders programlarında öğrenci merkezli uygulanan performans görevleri hakkında velilerin tutumları veli tutum ölçeği ile değerlendirilmiştir. Bu araştırmanın verileri SPSS 16 paket programı ve Microsoft Excel 2010 programı ile değerlendirilmiştir. Verilerin betimsel analizi yapılmıştır. Değerlendirilmesinde; aritmetik ortalama, standart sapma, yüzdelikler, frekans, bağımsız
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study is to determine primary school 6th, 7th and 8th graders' parents' attitudes towards their children's science and technology performance projects. Besides; parents' attitudes are investigated in terms of gender, age, socio-economic status, educational status, student's gender, and the classes they are attending to see whether these variables cause a difference or not. The study is applied on 627 6th, 7th, and 8th grade students who are selected randomly and studying in public and private elementary schools of the Ministry of Education and private courses located in Meram and Selçuklu districts, in the province of Konya. General screening model is used while conducting the present study. With the study, the attitudes of parents about their 6th, 7th and 8th grade children's student-centered performance tasks in science and technology courses curriculum were assessed. The data of this study is evaluated on SPSS 16 and Microsoft Excel 2010. While analyzing the following tests were used; arithmetic mean, standard deviation (S), percentages (%), frequency, and independent